Przyczyny cellulitu a jego zwalczanie

Gdy zbliża się lato, kobiety zaczynają coraz baczniej przyglądać się swojemu ciału. Na ciele bardzo często pojawiają się nierówności oraz grudki. To nic innego jak skórka pomarańczowa – defekt, który powstaje na skutek różnych czynników. Jakie są przyczyny cellulitu? Jak zwalczyć ten problem? Odpowiedzi szukaj w tym artykule.

Hormony a powstawanie cellulitu

Uważa się, że żeńskie hormony płciowe w głównej mierze stanowią przyczynę cellulitu. Estrogeny – bo o nich mowa – gdy zaczynają pojawiać się w nadmiarze, powodują skórkę pomarańczową. Zbyt duża ilość tych estrogenów przyczynia się do uruchomienia pewnych „patologii”.

Estrogeny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, a to z kolei związane jest ze zwiększeniem przepuszczalności tych naczyń. Na skutek tego powstają miejscowe obrzęki. Powoduje on ucisk na komórki tłuszczowe , które zaczynają być gorzej odżywione. Zaczynają więc znacznie gorzej funkcjonować. Powstawanie wspominanych zaburzeń prowadzi do powiększenia się komórek tłuszczowych, w których gromadzą się substancje tłuszczowe.

Niestety na poziom estrogenów nie mamy wpływu. Dlatego też cellulit dotyka dziewczyny wchodzące w okres dojrzewania, kobiety w ciąży czy kobiety, które stosują hormonalną terapię zastępczą. Także panie, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne mogą skarżyć się na występowanie cellulitu.

Dieta a przyczyny cellulitu

Choć na działalność hormonów żeńskich nie mamy wpływu, mimo wszystko skórce pomarańczowej  można zapobiec. Okazuje się bowiem, że jedną z pośrednich przyczyn cellulitu jest niewłaściwy sposób odżywiania się. Dieta, która bogata jest w kwasy może przyczyniać się do osłabienia tkanki łącznej. Jeżeli chcemy zapobiegać defektowi, wówczas musimy zadbać o to, by w organizmie została zachowana równowaga kwasowo-zasadowa.

Na powstawanie cellulitu wpływa dieta, która sprzyja zaparciom oraz tyciu. Dlatego też, jeżeli chcemy zwalczyć skórkę pomarańczową, należy bezwzględnie zmienić swój sposób odżywiania się. Z naszego codziennego menu należy wykreślić fast-foody, tłuste i smażone mięsa. Należy radykalnie ograniczyć ilość zjadanych słodyczy i ilość wypijanej kawy (najlepiej do jednej filiżanki dziennie). Powodują one bowiem, że w naszych tkankach zaczyna odkładać się tłuszcz.

Koniecznością jest wyeliminowanie używek w postaci papierosów. Jak widać – sprzyjają one nie tylko nowotworom płuc, ale również cellulitowi.

W naszej diecie nie powinno natomiast zabraknąć zbożowych produktów pełnoziarnistych (grubych kasz, ciemnego pieczywa, brązowego ryżu), produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (przyspieszają procesy metaboliczne, sprzyjają odchudzaniu). Warto wzbogacić naszą dietę w sałatę czy pomidory. Warzywa te zapobiegają powstawaniu obrzęków, dzięki zawartości potasu. Z kolei należy wyeliminować sól, która niestety sprzyja powstawaniu obrzęków, a tym samym stanowi przyczynę cellulitu.

Nie należy zapominać o owocach i warzywach, które bogate są w błonnik naturalny wspomagacz procesu odchudzania.

Podstawą każdej diety jest oczywiście woda. Należy wypijać jej około dwóch litrów, by wypłukać toksyny. Warto delektować się zieloną herbatą – naturalnym źródłem antyoksydantów.

Ruch a powstawanie cellulitu

Wszelkie formy aktywności fizycznej sprzyjają procesom odchudzania. Wspomagają proces redukcji tkanki tłuszczowej czy poprawiają krążenie. Jest to więc nie bez znaczenia dla zlikwidowania przyczyn cellulitu.

Skórka pomarańczowa pojawia się najczęściej na skutek siedzącego trybu życia. Praca za biurkiem, zakładanie nogi na nogę – znacznie spowalnia krążenie, a to z kolei niekorzystnie odbija się na naszym ciele. Dlatego też, jeżeli chcemy pozbyć się przyczyn cellulitu, należy bezwzględnie zacząć ćwiczyć.

Na redukcję cellulitu doskonale będą wpływały ćwiczenia aerobowe (na przykład trening cardio). Ćwiczenia tlenowe, wykonywane przez co najmniej czterdzieści minut sprawiają, że w naszym organizmie uruchomione zostają procesy prowadzące do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej, co ma niebagatelny wpływ na zwalczanie skórki pomarańczowej.

Doskonale rezultaty przynosi jogging, marszobiegi, czy samo energicznie spacerowanie. Polecane jest również pływanie czy korzystanie z bieżni. Z kolei ćwiczenia siłowe nie będą w stanie zredukować skórki pomarańczowej.

Nieoceniona jest również moc jazdy na rowerze. Jest to niezwykle przyjemny rodzaj treningu, który nie tylko redukuje tkankę tłuszczową, a więc odchudza, ale również zwiększa wytrzymałość oraz poprawia kondycję serca.

Wspomagaj się kosmetykami

By walka z przyczynami cellulitu była efektywniejsza, warto wzbogacić ją specjalnymi kosmetykami. Kremy antycellulitowe zawierają szereg dobroczynnych substancji, które korzystnie wpływają na nasze ciało. Kofeina, L-karnityna, teofilinia przyczyniają się do przyspieszenia procesów spalania tłuszczu (gdy jednocześnie będziemy ćwiczyć). Z kolei poprawiają krążenie: wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg z bluszczu, czy wyciąg z nostrzyka. Przepuszczalność naczyń krwionośnych z kolei zmniejszają: rutyna, arnika czy wąkorotka azjatycka.

5,1 k

Comments are closed.