Cellulit u kobiet a cellulit u mężczyzn

Cellulit, czyli skórka pomarańczowa to bardzo powszechny problem, który dotyka tkankę łączną. Pod skórą pojawiają się nierówności i grudki – komórki wypełnione substancjami tłuszczowymi, które na powierzchni dają efekt skórki pomarańczy. Cellulit jest defektem, który występuje przede wszystkim u kobiet, jednakże zdarzają się i panowie, u których można spotkać skórkę pomarańczową.

Dlaczego cellulit dotyka kobiety?

Skórka pomarańczowa to głównie problem kobiet. A to dlatego, że bezpośrednią przyczyną są estrogeny, których najwięcej jest oczywiście w organizmie kobiet (w końcu określane są jako żeńskie hormony płciowe). Działanie estrogenów powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, które wraz z naczyniami limfatycznymi zwiększają swoją przepuszczalność. To z kolei rzutuje na powstawanie obrzęków, które uciskają na komórki tłuszczowe. Następnym ogniwem w procesie powstawania cellulitu jest fakt, iż komórki te  z powodu utrudnionego krążenia są gorzej odżywione i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. W efekcie znacznie powiększają swoje rozmiary i wypełniają się tłuszczowymi substancjami.

Winę za powstawanie cellulitu ponosi także nieprawidłowa dieta, która sprzyja tyciu. Dodatkowy tłuszcz powoduje, że w tkance łącznej zaczyna gromadzić się więcej tłuszczu. Ponadto zaburzenie równowagi zasadowo-kwasowej sprawia, że tkanka ta ulega znacznemu osłabieniu. Na powstawanie cellulitu ma wpływ obecność w naszej diecie produktów spożywczych, które dostarczają pustych kalorii i są źródłem sporej ilości tłuszczu. Za skórkę pomarańczową odpowiadają przede wszystkim fast-foody, smażone i tłuste potrawy czy słodycze. Powstawaniu cellulitu sprzyja ponadto kawa czy palenie papierosów.

W związku z tym, że skórka pomarańczowa powstaje na skutek zaburzenia krążenia krwi oraz limfy, jedną z przyczyn cellulitu jest brak aktywności fizycznej. W czasach, gdy mamy czas tylko na pracę, nie jesteśmy w stanie zatroszczyć się o własne ciało i dać mu odrobinę ruchu. Siedząca praca za biurkiem, godziny spędzane w samochodzie sprzyjają rozwojowi skórki pomarańczowej.

Skąd się bierze cellulit u mężczyzn?

Cellulit u mężczyzn jest rzadkim problemem, jednak występuje. Warto więc chwilę  uwagi poświęcić temu tematowi.

Skórka pomarańczowa u mężczyzn może również jest wynikiem działalności estrogenów. Skąd jednakże u panów takie ilości tychże hormonów, skoro ich organizm produkuje ich nieznaczne ilości. Okazuje się, że na cellulit u mężczyzn mają wpływ… jajka. Jeżeli pochodzą one z farm, gdzie karmione są hormonami, wówczas skórka pomarańczowa może pojawić się nawet u panów.

Ale to nie wszystko. Bowiem okazuje się, że cellulit u mężczyzn może być związany z płaskostopiem. Chodzi bowiem oto, że nieprawidłowa postawa (w tym przypadku problem ze stopami) powoduje zaburzenia w przepływie krwi oraz limfy. Stąd właśnie cellulit.

Skąd wynikają różnice?

Ewidentnie widać, że to kobiety są „poszkodowane” w pewnym sensie, ponieważ to u nich bardzo często skórka pomarańczowa występuje. Pierwsza i chyba najważniejsza różnica wynika z tego, że to właśnie u kobiet tkanka tłuszczowa stanowi aż 27 procent masy ciała. Z kolei u panów tkanka ta stanowi zaledwie piętnaście procent. Jest to więc niemal dwukrotna różnica.

Cellulit powstaje przede wszystkim na udach, pośladkach i brzuchu. A to wszystko dlatego, że to właśnie w te partie ciała wykazują większą zdolność gromadzenia tkanki tłuszczowej. U kobiet jest to podyktowane względami natury rozrodczej. Okazuje się, że prawie pięćdziesiąt procent tkanki tłuszczowej znajduje się pod skórą.

U kobiet włókna tworzące tkankę łączną powodują wiązanie skóry z głębiej położonymi warstwami tkanek, w efekcie tworząc „komory” dzielące tkankę tłuszczową. U mężczyzn natomiast tkanka łączna nie tworzy wielkich komórek tłuszczowych, lecz niewielkie komórki, które mają kształt czworokątów. Komórki tłuszczowe u panów nie „puchną” podczas napełniania substancjami tłuszczowymi, dlatego nie powiększają one swojej objętości i dlatego cellulit u nich jest niezwykłą rzadkością.

Jak wygląda zwalczanie cellulitu?

Walka z defektem tkanki łącznej, jakim niewątpliwie jest cellulit jest taka sama w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Najważniejsze, by zmienić swój tryb życia i więcej ruszać się. Aktywność fizyczna nie tylko poprawia krążenie (co jest niezwykle korzystne w przypadku walki ze skórką pomarańczową), ale i niektóre rodzaje treningów (na przykład ćwiczenia aerobowe – trening cardio) przyczyniają się do spalenia tkanki tłuszczowej. By zwalczyć cellulit wystarczy systematycznie jeździć na rowerze (rower stacjonarny również wchodzi w grę). Pomocne będą marszobiegi, pływanie czy uprawianie joggingu. Również energiczne marsze, wykonywane co najmniej czterdzieści minut przyniosą zadowalające rezultaty. Walkę z cellulitem można przeprowadzić za pomocą schodów. Wystarczy, że zamiast windy będziemy przemieszczać się schodami, a w domu wchodzić i z chodzić ze stepów, cellulit zniknie.

Na cellulit mogą pomóc różnego rodzaju specyfiki kosmetyczne, które przeznaczone są specjalnie do walki ze skórką pomarańczową. Warto raz na jakiś czas wybrać się do kosmetyczki na drenaż limfatyczny, by pobudzić krążenie.

5,2 k

Comments are closed.