Grudki na skórze? To cellulit!

Chcemy i lubimy być ładne. Już od dzieciństwa oczekuje się od dziewczynki urody, staramy się sprostać wymaganiom, dbając o siebie, pielęgnując skórę, włosy i paznokcie. Jednak nieraz nasze ciało płata figla i zamiast odwdzięczyć się za troskę, sprawia nam kłopoty. Jednym z problemów jest cellulit.
Sprawdź, czy masz cellulit

skórka

Cellulit to nie choroba, to defekt kosmetyczny, ale wygląda na na tyle koszmarnie, że panie starają się nie dopuścić do jego powstania, co nie jest łatwym zadaniem. A gdy się już pojawi, czeka nas długotrwała walka. Nie bez przyczyny ten defekt skóry bywa nazywany pomarańczową skórką, bowiem wgłębienia i grudki przypominają ten owoc. Jeśli więc chcesz się upewnić, czy masz zdrową skórę, porównaj ją ze skórką pomarańczy. Przy cellulicie skóra nie jest idealnie gładka. Szczególnie dotyczy to ud, pośladków, wewnętrznej strony ramion i brzucha.

Skąd się bierze cellulit?

Ta przypadłość dotyka głównie kobiety. Mają one cieńszą i delikatniejszą skórę niż panowie. Kolagen i elastyna – białka, z których zbudowane jest „rusztowanie” skóry nie tworzą zwartej struktury jak u mężczyzn. Tak to natura wymyśliła, by podczas ciąży skóra mogła się odpowiednio rozciągnąć. Za dar macierzyństwa kobiety jednak płacą oszpeceniem skóry, czyli cellulitem.

Na jego pojawienie się największy wpływ ma żeński hormon płciowy – estrogen. Dlatego też w okresie zaburzeń hormonalnych ( gdy jest znaczna przewaga estrogenu nad innym żeńskim hormonem płciowym – progestoronem), to znaczy w czasie dojrzewania, ciąży i przekwitania, można się spodziewać wystąpienia podskórnych nierówności .Na skutek zaburzeń mikrokrążenia w skórze i tkance podskórnej komórki tłuszczowe są niedotlenione, zbierają się w nich toksyny, powiększają się i tworzą twarde grudki. Dochodzi do zdeformowania tkanki łącznej,która jest przerośnięta grudkami tłuszczu. Traci wówczas elastyczność i twardnieje, co obserwujemy jako cellulit.

Kto cierpi na cellulit?

U panów cellulit spotyka się niezwykle rzadko. Natomiast u kobiet jest to zjawisko powszechne,w wieku już niemłodzieńczym na tę dolegliwość uskarżają się niemal wszystkie panie. Cellulit w niczym nie przeszkadza, poza urodą. Często jego pojawienie się bywa utożsamiane ze starzeniem się skóry, ale tak nie jest, skoro można pomarańczową skórkę obserwować na zgrabnych udach nastolatek. Na szczęście nie zdarza się to często.

Niektórzy łączą cellulit z nadwagą i otyłością. I tu znowu nie można się z tym zgodzić, bowiem ten defekt skóry występuje i u szczupłych pań, a nawet u wysportowanych kobiet (zawodowych sportsmenek), u których można spodziewać się mocnej, elastycznej skóry.

Prawdopodobnie częściową winę ponosi stres, zmęczenie i na pewno – gorące kąpiele.

Cóż więc czynić z cellulitem?

Skuteczną bronią w walce z cellulitem są dobre, bo skuteczne kremy. Ich głównym zadaniem jest poprawa mikrokrążenia oraz rozbijanie grudek tłuszczowych. Poza tym ich aktywne składniki wzmacniają naczynia krwionośne i nawilżają skórę. Kremy antycellulitowe najlepiej wchłaniają się poprzez masaż. Dlatego zaleca się ich stosowanie po kąpieli, po czym wykonuje okrężnymi ruchami masaż. Może on być wykonywany samymi dłońmi, szorstką gąbką czy myjką, bądź specjalnymi urządzeniami do masażu.

Do zwalczania cellulitu służą też tabletki, które podobnie jak kremy, wzmacniają naczynia, a także przyspieszają metabolizm. Wśród ich składników znajdują się wyciągi roślinne i tłuszcz z ryb morskich. Systematyczne stosowanie kremów i/lub tabletek pozwoli na zredukowanie nierówności.

Pomocne są też chłodne natryski stymulujące krążenie, okładanie skóry kostkami lodu, peelingi. W gabinecie kosmetycznym proponuje się redukcję cellulitu poprzez liposukcję, drenaż limfatyczny oraz rozbijanie grudek tłuszczu laserem.

Na wiele dolegliwości zdrowotnych pomaga sport. Tak jest i tym razem. Nieskomplikowane ćwiczenia, takie jak wymachy rąk z obciążeniem hantlami, wymachy nóg z pozycji klęczącej, półprzysiady, brzuszki, rowerki, przyciąganie tułowia do zgiętych kolan z pozycji leżącej, pozwolą na pozbycie się cellulitu.

Nie bez znaczenia w walce z cellulitem jest dieta. Wskazana jest rezygnacja z soli, produktów wysoko przetworzonych, ograniczenie węglowodanów i cukrów, natomiast zwiększone spożywanie białka, ziaren i orzechów oraz picie dużej ilości wody.

Czy ten artykuł przybliżył ci problem cellulitu?

4,3 k

5 komentarzy to “Grudki na skórze? To cellulit!”

  1. […] układu nerwowego jest zatem bezbolesny, a po jego zakończeniu nie trzeba obawiać się o to, że cellulit zniknie, na udach i biodrach pojawią się jednak zamiast niego wcale nie mniej szpecące blizny. […]

  2. 2

    […] cellulit to nie tylko estrogeny. Okazuje się bowiem, że na powstawanie skórki pomarańczowej ma wpływ […]

  3. […] Masz cellulit na udach? Pozbądź się go!Związek cellulitu z kawą « Usuwanie cellulitu on Grudki na skórze? To cellulit!Cellulit na brzuchu « Usuwanie cellulitu on Masz cellulit na udach? Pozbądź się go!Na […]

  4. […] skóra przypomina ten owoc. Widoczne są zgrubienia i wgłębienia , tak jak na pomarańczy. Także cellulit przydarza się młodym dziewczynom, ale po […]

  5. 5

    […] Cellulit to problem, który często określany jest mianem kosmetycznego. Jego znakiem rozpoznawczym jest występowanie pofałdowanej i grudkowatej skóry na udach, pośladkach lub ramionach. Jego zwalczanie nie jest zadaniem prostym, a wysiłki podejmowane w tym celu przez kobiety nie zawsze prowadzą do zadawalających rezultatów, nie da się jednak zaprzeczyć temu, że cellulit jest w dużym stopniu wynikiem naszych własnych zaniedbań, a w związku z tym jego zwalczanie jest możliwe między innymi w następstwie zmiany charakterystycznych dla nas nawyków. Zwalczanie cellulitu jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy zdecydujemy się na regularną aktywność fizyczną, dość dobre rezultaty przynosi jednak również wspieranie naszych wysiłków przez preparaty kosmetyczne. […]