Co nieco o przyczynach cellulitu

Wiele pisze się na temat sposobów usuwania cellulitu. Może to i dobrze, ale… Czasami warto poświęcić trochę więcej miejsca na poznanie przyczyn skórki pomarańczowej. Bo co nam przyjdzie po kremach i kosztownych zabiegach? Może i zwalczają objawy cellulitu… Ale to nie wszystko, bowiem gdy nie zmienimy swojego dotychczasowego trybu życia, skórka pomarańczowa będzie nas nękać nadal. Jeżeli nie poznamy przyczyn defektu, nigdy nie uporamy się z cellulitem.

Znajdź swoją przyczynę cellulitu

Odnalezienie powodów powstania skórki pomarańczowej to już połowa sukcesu. Mając bowiem taką wiedzę będziemy w stanie zwalczyć nie tylko objawy defektu (co daje chwilowy efekt), ale również przyczynę. Dzięki temu problem nieustannie pojawiającej się skórki pomarańczowej zostanie rozwiązany na zawsze.

Estrogeny i cellulit

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet? Na pewno nie dlatego, że jest on brzydki, jak to w pewnym dowcipie. Skórka pomarańczowa powstaje na damskiej skórze, ponieważ przyczyniają się do tego żeńskie hormony płciowe – estrogeny. A że kobiety mają sporo tego hormonu, cellulit gotowy. Jego powstawanie wiąże się przede wszystkim z zawirowaniami w gospodarce hormonalnej. Ma to przede wszystkim miejsce w okresie dojrzewania, podczas ciąży, stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych, a nawet stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Cellulit nie dotyka więc tylko puszyste kobiety, ale wszystkie, u których można stwierdzić wzrost poziomu estrogenów.

Hormony te powodują bowiem rozszerzanie naczyń krwionośnych, a więc zwiększa się ich przepuszczalność. W rezultacie powstają obrzęki o charakterze miejscowym. Stanowią one przyczynę uciskania na komórki tłuszczowe, do których – w takiej sytuacji – gorzej dociera tlen i substancje odżywcze (to tak, jakby ktoś was przygniótł swoim ciałem). W rezultacie komórki te zaczynają gorzej pracować i powiększają swoją objętość, co spowodowane jest przez gromadzenie się we wnętrzu tłuszczowych substancji. Oto cała filozofia cellulitu.

Geny a cellulit

Kolejną przyczyną cellulitu, na którą raczej nie mamy większego wpływu są geny. Okazuje się bowiem, że skłonność do skórki pomarańczowej możemy odziedziczyć. Czego można się spodziewać? Otóż tego, że jeżeli w naszej rodzinie ktoś borykał się z cellulitem, przypadłość ta najprawdopodobniej i nas nie ominie.

Ale czy to wszystko?

Cellulit spowodowany działalnością estrogenów to sporo, jednak nie wszystko. W wielu przypadkach same jesteśmy winne za pojawienie się skórki pomarańczowej. W jaki sposób?

Usiądź wygodnie w fotelu, zamknij oczy i powrócić do szkolnych lat. Czy chętnie uczestniczyłaś w zajęciach wychowania fizycznego? Czy może unikałaś ćwiczeń jak ognia? Do szkoły zamiast zdrowych kanapek zabierałaś słodkie drożdżówki? A może zajadałaś się chipsami i czekoladkami? Gdy na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco, nie ma się co dziwić, że cellulitem naznaczona zostałaś właśnie ty.

Na powstawanie skórki pomarańczowej ma bowiem wpływ tryb prowadzonego przez nas życia – w przeszłości i teraz.

Cellulit a nasze życie

Chciałoby się w wielu przypadkach rzec „powiedz mi, jaki tryb życia prowadzisz, a powiem ci, czy masz cellulit”. Jest to bowiem „święta racja”. Skórka pomarańczowa powstaje na skutek naszego lenistwa i obżarstwa.

Cellulit może być wynikiem niewłaściwie komponowanych posiłków. Powstaje najczęściej u kobiet, które nie żałują sobie tłustych potraw, słodyczy, soli. Na powstawanie cellulitu ma wpływ wypijana litrami kawa. Czyli w telegraficznym skrócie – cellulit to rezultat niewłaściwego odżywiania się.

Na powstawanie skórki pomarańczowej wpływa również nasz tryb życia – najczęściej siedzący. Nie bez kozery na początku kazałam usiąść w fotelu i przypomnieć sobie czasy szkolne. Unikanie wuefu w dzieciństwie, przesiadywanie na kanapie przed telewizorem wcale nie służyło naszej skórze. Może i kiedyś była elastyczna, ale w miarę zanikania naszej aktywności, traciła swoją sprężystość i jędrność. A to sprzyja powstawaniu cellulitu.

Cellulit a odchudzanie

Na powstawanie cellulitu wpływa odchudzanie, szczególnie to, które odbywa się w sposób gwałtowny. Zbyt szybka utrata wagi powoduje utratę elastyczności skóry, a to z kolei sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej.

Jak temu zapobiec?

Cellulit może być tylko sennym koszmarem. Wystarczy, że zawczasu zaczniesz dbać o swoje ciało. Na początek wystarczą drobne zmiany. Należy pożegnać się z wszystkimi produktami, które mogą przyczyniać się do powstawania skórki pomarańczowej. Nie jest wskazane spożywanie białego pieczywa. Lepiej zjeść ciemne, pełnoziarniste, które obfituje w błonnik. W diecie powinny pojawić się owoce i warzywa. Warto pić sporą ilość wody. Sól nie jest wskazana, ponieważ przyczynia się do zatrzymywania wody, a to z kolei powoduje powstawanie obrzęków.

Aktywność fizyczna jest również wskazana. Tylko dzięki niej możliwe będzie ponowne ujędrnienie skóry i rozbicie grudek tłuszczu. Nie są konieczne forsowne ćwiczenia. W zupełności wystarczy energiczny spacer czy jazda na rowerze.

Na powstawanie cellulitu składa się kilka powodów. Czy znalazłaś już przyczynę swojej skórki pomarańczowej? Mam nadzieję, że dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci uporać się z tym defektem.

5,2 k

One Response to “Co nieco o przyczynach cellulitu”

  1. 1

    […] z tą nieestetyczną przypadłością – warto nieco bardziej zgłębić temat dotyczący przyczyn cellulitu. Informacja, że skórka pomarańczowa to osłabienie tkanki łącznej to zdecydowanie […]