Zatroszcz się o nogi

Nogi – mogą wzbudzać podziw i zainteresowanie nawet jeśli nie są długie i idealnie zgrabne. Trzeba jednak zadbać o ich sprawność oraz nieustannie korygować mankamenty (w tym także cellulit). W jaki sposób? Oto kilka porad.

Ujędrnianie i wygładzanie

Bardzo często, szczególnie wtedy gdy ciągle chodzimy w spodniach, skóra nóg staje się szorstka i nierówna. A to dlatego, że skóra jest narażona na ciągłe ocieranie. Jednak może przywrócić jej jedwabisty wygląd. Wszystko to uda się za sprawą wygładzających peelingów, które najczęściej wzbogacone są substancjami odżywczymi i nawilżającymi. Działanie takich specjalnych preparatów złuszczających do ciała jest dwojakie. Z jednego strony usuwają one martwe komórki. A z drugiej strony stymulują procesy odnowy skóry. Takie peelingi nie tylko pomagają w odzyskaniu gładkości, ale również czynią skórę bardziej zwartą, mocniejszą i witalną. Ponadto przeciwdziałają zwiotczeniu.

Peeling należy nałożyć na wilgotną skórę, masując ją delikatnie. Jednak w tych miejscach, gdzie mięśnie łatwo się rozluźniają – na przykład na wewnętrznej stronie ud – albo tam, gdzie skórę pokrywa szczególnie dużo grudek, masaż powinien być intensywniejszy.

Usuwanie „krokodylowej skóry”

Pojawienie się na nogach tego mało  urokliwego ornamentu świadczy o poważnym wysuszeniu i spękaniu zbyt cienkiego naskórka. Jest on narażony na te kłopoty, ponieważ chroniące go przed utratą wilgoci gruczoły tłuszczowe są bardzo nieliczne. Zanikają również wskutek zbyt często przeprowadzanej depilacji, szczególnie wtedy, gdy po zabiegu nie są stosowane żadne kremy nawilżające.

Poza tym jednak wysuszoną skórę nóg musimy pielęgnować kremami, które zawierają w swoim składzie odżywcze olejki roślinne, połączone z substancjami o właściwościach nawilżających. Produkty takie będą bardziej skuteczne, jeżeli użyjemy ich po kąpieli bądź prysznicu. Ciało wtedy jest rozgrzane i trochę wilgotne. Chłonie wówczas znacznie lepiej wszystkie dobroczynne składniki.

Krem można również zastąpić specjalną oliwką, która przeznaczona jest do pielęgnacji wysuszonej, osłabionej skóry. Nadaje ona bowiem miękkość oraz elastyczność, a także delikatny połysk. Można również spryskać posmarowane wcześniej kremem tak zwaną suchą oliwką. Taki specyfik nie pozostawia tłustych plam na ubraniach. Zaletą tej oliwki jest dodatkowe zabezpieczenie skóry przed utratą wilgoci.

Przywracanie jednolitego kolorytu

Zakłócają go czerwone plamki oraz sieć błękitnych żyłek, tworzących na nogach nieładne, „marmurkowe” wzory. Pojawiają się one wskutek zbyt powolnego obiegu krwi i limfy, co sprawia, że w tkankach zatrzymuje się zbyt dużo wody. Nogi stają się wówczas ciężkie i obrzmiałe, a powierzchniowe naczynia krwionośne uwydatniają się.

Można jednak sprawić, że znikną lub staną się mniej widoczne, stosując masaże. Do tego celu można wykorzystać specjalne preparaty przyczyniające się do usuwania nadmiaru wody i usprawnienia przepływu krwi.

Takie specyfiki należy nakładać po prysznicu, a następnie masować nogi ku górze, zaczynając od palców u stóp do kostek. Następnie, obejmując nogi oburącz, tworząc „bransoletkę”, którą przesuwamy powoli do kolan. Kontynuujemy ten masaż aż do nasady uda. Robimy to delikatnymi ruchami, z wyczuciem. Zbyt intensywne masowanie może nadmiernie rozgrzać skórę i kruche naczynia krwionośne zaczną pękać.

Zmiękczanie stwardnień

W okolicach kostek i kolan, skóra nóg wygląda ma tendencje to mało estetycznych ciemnych zgrubień. Usuwamy je w trakcie  dwuetapowego zabiegu. Zaczynamy od kilkusekundowego masowania suchego naskórka peelingiem, po czym opłukujemy kostki i kolana pod prysznicem. Następnie na kilka sekund przykładamy do zgrubiałych miejsca rękawicę zmoczoną gorącą wodą. Dzięki temu rozgrzana skóra stanie się bardziej podatna na powtórne działanie środka złuszczającego martwe komórki. Pozbywając się ich, stanie się miękka i jasna. Zabieg należy zakończyć nakładając na te miejsca sporą dawkę kremu nawilżającego.

Pomocne sztuczki

Żylaki oraz „pajączki” i inne przebarwienia skóry można zatuszować korektorem – takim samym, jakiego używamy do twarzy czy dekoltu.

Jeżeli zamiast jasnych i błyszczących rajstop, założymy ciemniejsze i matowe, nogi wydadzą się szczuplejsze. Poza tym, „odchudzimy” je optycznie, jeśli przyciemnimy skórę samoopalaczem i usuniemy z niej wszystkie włoski.

Jeżeli masz krótkie nogi, nigdy nie noś butów bez obcasów.

Grube kostki można zatuszować za pomocą ciemnego podkładu. Pękate łydki staną się optycznie smuklejsze, jeśli po bokach nałożymy korygujący „makijaż”.

4,5 k

Comments are closed.