Jak ulżyć nogom?

Pamiętaj, że cellulit czy rozstępy to nie jedyny problem z nogami. Niekiedy bowiem puchną, bolą i bywają „ciężkie”. Jeżeli chcemy, by nasze nogi cały czas były w dobrej formie, należy zająć się nimi odpowiednio. Pomogą nam różnego rodzaju maści i kremy oraz żele.

Dlaczego nogi bolą?

Wszystkie te dolegliwości nóg związane są z prawidłowym krążeniem. Nad jego właściwym przebiegiem czuwa aż osiemdziesiąt mikroskopijnej wielkości zastawek, które zlokalizowane są w ściankach żył. Ich działanie przypomina automatyczne zawory. Zastawki otwierają się bowiem wtedy, gdy krew płynie w kierunku serca, a następnie zamykają się, dzięki czemu uniemożliwiają powrót krwi. To z kolei sprawia, że krew płynie w jednym kierunku. Jeżeli zastawki stają się mniej sprawne, wówczas krew zalega w żyłach. To z kolei sprzyja ich rozszerzaniu się. W rezultacie na nogach zaczynają pojawiać się pajączki. Czasami nawet uwidaczniają się żyły, które stanowią pierwszy objaw żylaków.

Jeżeli po całym dniu masz wrażenie, że twoje nogi są ciężkie, a pod kolanami czujesz „ciągnięcie” i łapią cię skurcze łydek, to znak, że twoje nogi nie są w dobrej kondycji.

Co nogom pomoże?

Wystarczy sięgnąć po odpowiednie specyfiki, które znajdziemy w każdej drogerii. Warto jednak poznać wszystkie dobroczynne składniki, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji twoich kończyn.

Escyna to substancja pochodzenia roślinnego. Znajdziemy ją między innymi w wyciągu z kasztanowca. Substancja ta przyczynia się do uszczelnienia żył. Escyna bogata jest w glikozydy, które powstrzymują rozpadanie się kwasu hialuronowego – głównego spoiwa śródbłonka naczyń. Trzeba również wiedzieć, że escyna wpływa niezwykle korzystnie na wszystkie enzymy, które są materiałem budulcowym naczyń. Przy dużym stężeniu we krwi naczynia krwionośne odporne są dzięki temu na pękanie. To z kolei sprawia, że osocze z krwi nie przedostaje się poza naczynia. Nie powstają zatem obrzęki. Escyna działa ponadto przeciwzapalnie, ponieważ ogranicza aktywność enzymów produkujących hormony, które odpowiadają za tworzenie stanów zapalnych w naczyniach. Ponadto substancja ta zwiększa napięcie ścian żył, dzięki czemu nie są one w stanie się rozszerzać. Mają również mniejszą pojemność, w efekcie czego trudniej o powstanie żylaków.

Kolejną substancją jest reserwatol. Jest to substancja, którą otrzymuje się z pestek czerwonych winogron. Substancja ta przyczynia się do ochrony układu krążenia, ponieważ osłania tworzącego go komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Reserwatol przywraca elastyczność naczyń żylnych, dzięki czemu następuje poprawa mikrokrążenia. Dzięki temu rzadziej dochodzi do powstawania obrzęków, rzadko pojawia się ból, uczucie zmęczenia czy ciężkości nóg.

Saponiny, które również można znaleźć w maściach, kremach i żelach to związki występujące w wyciągach roślinnych. Przyczyniają się do normalizowania przepuszczalności błony naczyń włosowatych, uszczelniają śródbłonek. Wpływają także korzystnie na poprawę krążenia żylno-limfatycznego, a jednocześnie przeciwdziałają zastojowi krwi w żyłach. Saponiny mogą zatem okazać się pomocne w redukowaniu obrzęków oraz zapobieganiu ich powstawania.

Diosmina to substancja, która należy do grupy najważniejszych bioflawonoidów naturalnych. Związki te pozyskiwane są z owoców cytrusowych (zarówno miąższu, skórek, jak i pestek). Przyczyniają się do poprawy napięcia ścian naczyń żylnych. Mechanizm działania diosmin polega na blokowaniu aktywności enzymu, który przyczynia się do rozkładu kwasu hialuronowego. Ponadto substancje te przyczyniają się do ochrony ścianek naczyń przed substancjami toksycznymi. Diosmina niezbędna jest ponadto do produkcji kolagenu. Bioflawonoidy wykazują również działanie przeciwzapalne oraz kontrolują przepuszczalność, dzięki czemu ryzyko pojawienia się obrzęków znacznie zmniejsza się.  Warto również wspomnieć, że diosmina dość dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.

Rutynozydy i rutyna to związki, które przyczyniają się do wzmocnienia nawet najmniejszych naczyń włosowatych. Jeżeli są one sprawne, wówczas nie powinniśmy mieć problemów z krążeniem, czyli problem ciężkich i obolałych nóg również powinien zostać rozwiązany. Za sprawą rutynozydów krwinki zmniejszają swój przekrój. Dzięki temu skuteczniej przeciskają się przez wąskie naczynia włosowate, a to z kolei zapobiega obrzękom oraz stanom zapalnym. Rutyna może występować w wielu roślinach. Najwięcej znajdziemy jej w gryce czy pąkach perłowca japońskiego. Rutyna wykazuje działanie przeciwutleniające (w więc neutralizuje szkodliwe wolne rodniki). Substancja ta przyczynia się również do hamowania produkcji enzymu, który rozkłada kwas hialuronowy.

Eskulina to substancja, którą można pozyskać z kory kasztanowca. Przyczynia się do uszczelniania naczyń włosowatych, co sprawia, że nie tworzą się obrzęki.

Oczar wirginijski to kolejna substancja, która przyczynia się do uszczelniania i wzmocnienia kruchych naczyń krwionośnych. Ponadto wspomaga w regulowaniu podskórnego krążenia i wykazuje działanie przeciwzapalne.

Bardzo często do żeli, maści i kremów dodaje się mentol. Substancja ta posiada właściwości chłodzące i odświeżające. Dzięki temu nasz nogi dość szybko odczuwają ulgę.

5,2 k

Comments are closed.