Masaż na cellulit – czy wystarczy?

Kobiety tak zostały „skonstruowane”, że są bardziej podatne na cellulit niż panowie. A ponieważ kobiety lubią czuć się piękne i nie chcą być „naznaczone” jakimkolwiek defektem, wówczas usilnie poszukują sposobów walki ze skórką pomarańczową. Tak naprawdę metod nie brakuje, bo w końcu cellulit to niemal przypadłość cywilizacyjna, bowiem z defektem boryka się nawet dziewięćdziesiąt procent kobiet. Wiele się słyszy o dobroczynnym działaniu masażu. Ale czy faktycznie pomoże on uporać się ze skórką pomarańczową, która spędza sen z powiek wielu kobietom? Zachęcam do przeczytania tego wpisu, bo znajdziecie w nim odpowiedź na to pytanie.

Krótkie przypomnienie o przyczynach cellulitu

Dlaczego cellulit dotyka przede wszystkim kobiet? A to dlatego, że taka jest ich budowa. Przede wszystkim panie mają znacznie więcej komórek tłuszczowych, a jak wiadomo – to właściwie od nich cellulit bierze swój początek. Co więcej komórki tłuszczowe u kobiet nie są zbite, a skóra jest bardziej zdolna do rozciągania, co wynika z przygotowania kobiety do ciąży. Można więc powiedzieć, że pod skórą może gromadzić się jeszcze więcej tłuszczyku.

Powstawanie cellulitu wiąże się także z wysokim poziomem estrogenów. Te żeńskie hormony płciowe przyczyniają się do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych, a to powoduje pojawienie się obrzęków. W rezultacie komórki tłuszczowe są uciskane, co powoduje zwiększanie ich objętości wynikające z gromadzenia się w ich wnętrzu substancji tłuszczowych.

Dlaczego masowanie jest ważne?

Wiele się mówi o kosmetykach antycellultiowych, które są w stanie zredukować widoczność cellulitu. Ale dodatkowo wspomina się o tym, że takie specyfiki, gdy nie będą z należytą starannością aplikowane, czyli wmasowywane w skórę, raczej nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Dlatego też przed przystąpieniem do aplikowania kremów na cellulit, warto wykonać masaż. Potem – w trakcie nakładania specyfiku masowanie skóry również jest wskazane.

Jest to ważne, ponieważ masaż przyczynia się do poprawy mikrokrążenia, które ma znaczące znaczenie w przepływie krwi oraz limfy. Komórki tłuszczowe są więc znacznie lepiej odżywione i sprawniej pozbywają się zbędnych produktów przemiany materii. A to wszystko sprawia, że komórki nie powiększają się, a więc i nie sprzyjają cellulitowi.

Masaż w domu?

Wcale nie musimy wybierać się do specjalisty, by ten mógł dokładnie wymasować naszą skórę. Wystarczy, że poznamy pewne tajniki, które sprawią, że masować swoje ciało będziemy mogły w domowym zaciszu. Do masowania skóry, z której chcemy pozbyć się skórki pomarańczowej druga osoba będzie zbędna. A to dlatego, że cellulit najczęściej dotyka takie partie ciała, do których mamy swobodny dostęp, a więc: pośladki, uda, piersi czy brzuch.

Jeżeli chcemy masować się w domu, a masaż ma przynieść efekty, należy zapamiętać kilka prostych zasad. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do masażu należy umyć swoje ciało. Chodzi o to, żeby pozbyć się kurzu, potu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas będziemy wszystkie te zanieczyszczenia wcierać w swoje ciało, a to nie jest estetyczne. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z czasem trwania kąpieli. Zbyt długie wylegiwanie się w wannie może spowodować rozmiękczenie skóry, a ta będzie znacznie silniej reagowała na bodźce. Dobrym rozwiązaniem będzie więc prysznic. Przy okazji można zafundować swojemu ciału „bicze wodne”, wykonywane naprzemiennym strumieniem wody – raz ciepłym, raz zimnym. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze fakt, żeby skóra była rozgrzana, ponieważ takiej będzie znaczniej łatwiej wchłonąć dobroczynne składniki olejków antycellulitowych do masażu.

Nałożenie na skórę „śliskiego” preparatu jest ważne, bowiem dzięki temu zapobiegniemy tarciu, które mogłoby skutkować pojawieniem się otarć i podrażnień. Ilość specyfiku uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju skóry. Jeżeli jest tłusta bądź normalna będzie potrzebować znacznie mniej oliwki niż skóra sucha i zwiotczała.

Przebieg masażu antycellulitowego

Warto wiedzieć, że w przypadku masowania skóry bardzo ważny jest kierunek tej czynności. Wszystko zależy od tego, jakie miejsce jest zaatakowane przez cellulit.

Masaż ramion oraz masaż ud należy rozpocząć od palców – choć one nie borykają się ze skórką pomarańczową. Potem stopniowo należy kierować się ku górze. W przypadku cellulitu na nogach, nie należy zapominać o łydkach, które również borykają się ze skórką pomarańczową, aczkolwiek zdarza się to znacznie rzadziej. Masaż brzucha natomiast powinien być wykonywany od pępka, a następnie masowanie powinno objąć partie ciała w kierunku talii i żeber.

Można zafundować sobie także masaż szczypankowy. W tym celu należy niewielką partię skóry delikatnie chwycić kciukiem i palcem wskazującym, a następnie przemieszczać się po  ciele.

Masaż w gabinecie

Oczywiście masażu wcale nie musimy wykonywać w domu. Zawsze można udać się do specjalisty z tej dziedziny. Masaże antycellulitowe nie są kosztowne. No chyba że zdecydujemy się na drenaż limfatyczny – zabieg przeprowadzany z użyciem specjalnego aparatu.

Podsumowanie

Jeżeli będziemy systematycznie masować skórę, a jednocześnie aplikować specyfiki na cellulit, wówczas możemy spodziewać się, że nasze starania nie pójdą na marne. Skóra stanie się bardziej elastyczna, a skórka pomarańczowa będzie wyraźnie zredukowana.

5,3 k

Comments are closed.