Cellulit i rozstępy – zmora kobiet?

Gdyby zapytać kobiety, jakie defekty skórne im najbardziej przeszkadzają i doprowadzają do kompleksów, z pewnością większość odpowiedziałaby, że to cellulit i rozstępy. Co prawda można z nimi walczyć, jednak walka wymaga sporo poświęcenia, cierpliwości i systematyczności. Jeżeli jednak faktycznie cellulit i rozstępy są naszą zmorą, warto podjąć stosowne kroki.

Jak zwalczyć cellulit?

Cellulit jest defektem, który objawia się wgłębieniami i grudkami na skórze. Najczęściej atakuje te partie ciała, które są bardziej podatne na gromadzenie tłuszczu w tkankach. Przyczyn skórki pomarańczowej jest kilka. Największy wpływ na powstawanie tego defektu ma jednak wysoki poziom estrogenów – hormonów płciowych, które przyczyniają się do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. W rezultacie powstają obrzęki, które są pierwszym krokiem do cellulitu.

Skórkę pomarańczową wcale nie tak łatwo zwalczyć, mimo że bardzo szybko ją zyskać. Trzeba się sporo napocić oraz wysilić, by przywrócić nasze ciało do stanu sprzed ataku cellulitu. Ważne jest, by nie działać tylko na jednej płaszczyźnie. Jeżeli walka ma być skuteczna, powinna być prowadzona na kilku frontach. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nieestetyczny defekt w końcu zniknie. Nie należy też oczekiwać, że cellulit zredukuje się już po kilku tygodniach. Czasami na efekty trzeba czekać kilka miesięcy, ale po tym czasie okazuje się, że gra była warta świeczki. Która bowiem kobieta nie chciałaby mieć idealnie gładkiego ciała bez defektu?

Walkę z cellulitem należy wesprzeć odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną, kremami, masażami oraz – jeżeli nasz stan portfela na to pozwala – zabiegami w gabinecie kosmetycznym.

Dieta jest ważnym elementem walki z cellulitem. Warto bowiem wiedzieć, że wiele zależy od tego, co jemy. Może się okazać, że to nadmiar soli, słodyczy czy fast-foodów odpowiada za skórkę pomarańczową. Sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie – a więc sprzyja obrzękom. Słodycze (oraz kawa, o której nie wspomniałam) sprzyjają odkładaniu tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i cellulitowi właśnie w tych miejscach. Jeżeli chcemy zwalczyć skórkę pomarańczową należy więc wyzbyć się złych nawyków. Warto postawić na owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste.

Kolejnym ważnym elementem walki z cellulitem jest aktywność fizyczna. Skóra, która jest mało elastyczna, jest bardziej narażona na powstawanie cellulitu. Co więcej, ruch pozwala szybciej spalić tłuszcz i przyspiesza metabolizm, a także wpływa korzystnie na krążenie. Ćwiczyć można wszystko, od jazdy na rowerze, jazdy na rolkach, po marszobiegi czy pływanie. Ważne jest, by aktywność fizyczna była wykonywana regularnie.

Nie należy zapominać o kremach antycellulitowych, które stanowią skuteczną broń w walce z tym defektem. Warto połączyć ich aplikowanie z masażem. Dzięki temu wzmocnimy efekty.

Co trzeba wiedzieć o rozstępach?

Rozstępy, to po cellulicie defekt skóry, który jest w stanie wpędzić w kompleksy niejedną kobietę. A to dlatego, że rozstępy są wrzecionowatymi pasmami, które wyglądają jak blizny. Stanowią efekt rozstępowania się skóry, co spowodowane jest nadmiernym jej rozciąganiem, powyżej granic wytrzymałości. Przyczyn pojawienia się rozstępów jest wiele. Uważa się, że winę za prążki ponosi kortyzol – hormon stresu. Powoduje on nieprawidłową pracę fibroblastów, które odpowiadają za produkcję włókien kolagenowych. Te z kolei stanowią główne „rusztowanie” dla skóry i odpowiada za jej właściwości.

Na szczęście, podobnie jak w przypadku cellulitu – i rozstępy można zlikwidować. Trzeba jednak pamiętać, że w walce z prążkami liczy się czas. Im szybciej zaczniemy działać, tym będziemy mieć większe szanse, że rozstępy znikną. Najlepsze rezultaty można uzyskać wtedy, gdy prążki będą miały czerwone lub ciemnofioletowe zabarwienie. Wówczas skuteczne mogą okazać się kremy na rozstępy, których w drogeriach nie brakuje. Ważny jest odpowiedni skład takich preparatów. Wszystkie specyfiki, które mają spełnić swoje zadanie powinny być oparte na bazie kolagenu. Dzięki temu skóra zostanie wzmocniona, a pęknięte włókna zregenerowane.

By pokonać rozstępy, pomocne mogą okazać się zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych i gabinetach dermatologii estetycznej. Na czerwone rozstępy – czyli te najbardziej rzucające się w oczy, pomocne mogą okazać się: mikrodermabrazja i mezoterapia. Są to zabiegi stosunkowo niedrogie (koszt zabiegu uzależniony jest od miejsca występowania rozstępów i ich rozległości). Ponadto ich zaletą jest bezbolesność. Mikrodermabrazja polega na złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego aparatu wyposażonego w głowicę. Złuszczanie następuje warstwa po warstwie, a więc zabieg jest całkowicie bezpieczny. Dodatkowo, poza usunięciem naskórka, mikrodermabrazja przyczynia się do pobudzenia syntezy kolagenu.

Na białe rozstępy pomóc mogą zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologii estetycznej. Są to zabiegi bardziej inwazyjne, a więc i bardziej bolesne. Nie obejdzie się bez znieczulenia (możliwe znieczulenie ogólne lub znieczulenie miejscowe). Polecana jest dermabrazja laserowa, fraxel laser oraz peelingi chemiczne z kwasem trójchlorooctowym.

5,2 k

Comments are closed.