Cellulit okiem ekspertów

Cellulit to bez wątpienia zmora kobiet. Defekt ten ujawnia się szczególnie wiosną i latem, gdy zrzucamy z siebie grube ubrania, które dotychczas skrzętnie ukrywały skórkę pomarańczową. Cellulit jest więc problemem większości. Nie tylko osób puszystych, ale także chudzielców, nie wspominając już o dzieciach czy nastolatkach. I choć istnieje wiele metod walki z tą przypadłością, tak naprawdę nie ma jeszcze jednej, w stu procentach skutecznej metody – tak twierdzą naukowcy.

Czy cellulit jest potrzebny?

Skoro tak ciężko pozbyć się skórki pomarańczowej, naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy cellulit jest do czegoś potrzebny. Szybko okazało się jednak, że nie ma on żadnego ewolucyjnego uzasadnienia. Badacze są zdania, że skórka pomarańczowa ewoluowała w społeczeństwie wraz z tym, jak ludzie stali się bardziej leniwi i coraz więcej czasu spędzali przy biurku, odbierając jedynie telefony. Nie chodzimy w pole i do sadu, by zbierać owoce i warzywa. Wsiadamy w samochód i jedziemy do pierwszego lepszego sklepu. Można więc powiedzieć, że cellulit „wsiąkł” w nasze życie tak samo, jak wszystkie te wygody, którymi jesteśmy otaczani.

Lekarz Lionel Bissoon poszukiwał cellulitu w literaturze naukowej. Starał się odszukać stare książki z obrazkami, przedstawiające kobiety. Jego zdaniem są to kobiety z idealnymi nogami, które nie były wytworem obróbki komputerowej i retuszu zdjęć.

Dlaczego jedne kobiety mają więcej cellulitu niż inne?

Ów lekarz, by móc odpowiedzieć na to pytanie postanowił podróżować i obserwować kobiety. Panie, które nie mają kłopotu ze skórką pomarańczową albo też mają ją w niewielkim stopniu najczęściej same przygotowują pożywienie, które zalicz się di żywności ekologicznej. Są stale w ruchu – piorą w rzece, pracują we polu. Są stale aktywne.

Z kolei w krajach rozwiniętych kobiety nie muszą podejmować takiego wysiłku. Pranie wykonuje za nie pralka, a jedzenie można zakupić w sklepie. To z kolei przełożyło się na znaczny spadek aktywności fizycznej w tych krajach.

Co więcej – na powstawanie większej ilości cellulitu ma wpływ noszenie niewłaściwej bielizny. Sprzymierzeńcami skórki pomarańczowej jest obcisła bielizna i ubrania. Z obserwacji Lionela Bissoona można wywnioskować, że to właśnie ściskanie skóry i zablokowanie przepływu krwi jest przyczyną skórki pomarańczowej. Lekarz ten radzi ludziom, których nie stać na specjalistyczne i drogie zwalczanie cellulitu, by wreszcie przestały nosić stringi.

Czy dieta odgrywa rolę w walce z cellulitem?

Zdaniem naukowców dieta nie ma większego wpływy na cellulit. Wszystko zależy od tego, co po kalorycznym posiłku będziemy robić. Jeśli zjemy pożywny posiłek ze sporą ilością kalorii, a potem pomaszerujemy do pracy, wówczas to co zjedliśmy nie „zamieni się” w cellulit. Jeżeli natomiast zaraz po takim obfitym śniadaniu wsiądziemy do samochodu, a potem – przez następne osiem godzin – będziemy siedzieć za biurkiem, cellulit się pojawi.

Jeżeli nie chcemy mieć cellulitu trzeba jednak ograniczyć spożywanie tłuszczów oraz cukrów. Ponadto wskazana jest równowaga hormonalna oraz aktywność fizyczna.

Cellulit a genetyka

Wiele się mówi, że na powstawanie cellulitu wpływ mają także czynniki genetyczne. Okazuje się jednak, że genetyczna skłonność do skórki pomarańczowej wcale nie oznacza, że problem się rozwinie. Jeżeli będziemy zdrowo się odżywiać, będziemy uprawiać sport, oraz nosić odpowiednią bieliznę, szansa na to że skórka pomarańczowa się nie pojawi, jest spora.

3,5 k

Comments are closed.