Sprawdź swoją wiedzę na temat cellulitu

Wydaje ci się, że na temat cellulitu wiesz wszystko? Wiesz, jak sobie z nim radzić, jakie metody stosować, by zapobiec jego pojawieniu się? Czy na pewno? Sprawdź swoją wiedzę. A jeśli okaże się, że jest coś, o czym nie wiedziałaś, bardzo szybko uzupełnisz luki. Wystarczy, że od deski do deski zapoznasz się z dzisiejszym wpisem.

Cellulit i cellulitis – to synonimy?

Nie. Wiele osób słów: cellulit i cellulitis używa jako zamienników. I jest to dość częsty błąd. Cellulit różni się od cellulitisu i to w znaczny sposób.

Cellulitis to inaczej zapalenie tkanki łącznej, podczas gdy cellulit to jedynie osłabienie tkanki łącznej.

Cellulitis jest chorobą atakującą skórę i tkankę podskórną łączną. Wywołana jest przez infekcje bakteryjne sprowokowane występowaniem bakterii ze szczepu Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Cellulitis zwykle pojawia się jako rezultat ukąszenia, poparzenia czy zranienia nieosłoniętych części ciała. Zapalenie tkanki łącznej objawia się występowaniem silnego zaczerwienienia się skóry, ból oraz pieczenie w miejscu ukąszenia / zranienia / poparzenia. Leczenie polega na doustnym podawaniu antybiotyków.

Cellulit – jak już wcześniej wspomniałam – to osłabienie tkanki łącznej – defekt kosmetyczny. Pojawia się jako efekt zawirowań hormonalnych – podwyższonego poziomu estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. Powodują one zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, co sprzyja powstawaniu obrzęków w okolicach komórek tłuszczowych. To doprowadza do pojawienia się grudek i nierówności – będących objawami skórki pomarańczowej. By zwalczyć cellulit podawanie antybiotyków nie jest konieczne.

Czy cellulit atakuje również mężczyzn?

Tak. Choć cellulit jest typowo kobiecą przypadłością może zdarzyć się, że skórka pomarańczowa pojawi się u mężczyzn. Przyczyn powstawania cellulitu u panów jest kilka. Większość wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi spowodowanymi chorobami, między innymi: chorobie Klinefeltera, hypogomadyzmie. Cellulit u panów pojawiać się może jako efekt uboczny podawania estrogenów w związku ze zwalczaniem raka prostaty.

Skórka pomarańczowa u panów może być także wynikiem płaskostopia. Nieprawidłowa postawa powoduje, że prawidłowe krążenie krwi oraz limfy jest zaburzone.

Rzadko, ale jednak – cellulit u mężczyzn może pojawiać się jako efekt spożywania kurzych jajek, które pochodzą od kur faszerowanych hormonami.

Czy dieta może wpłynąć na powstawanie cellulitu?

Tak. Choć przyjmuje się, że główną przyczyną cellulitu są żeńskie hormony płciowe – estrogeny, istnieją także inne przyczyny, które mogą wpływać na powstawanie skórki pomarańczowej. Jedną z nich jest nieprawidłowa dieta, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a także używki. Zbyt dużą ilość kawy, słodycze, białe pieczywo, papierosy – sprzyjają powstawaniu cellulitu.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby cellulit nie zaatakował naszego ciała, należy wprowadzić do diety produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce. Warto również wypijać spore ilości wody, która wpływa korzystnie na oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych.

Jak aktywność fizyczna wpływa na cellulit?

Powstawanie cellulitu wiąże się z siedzącym trybem życia. Kilkugodzinna praca za biurkiem, spędzanie wielu godzin przed telewizorem na kanapie – sprzyjają odkładaniu się tłuszczyku i zaburzeniom krążenia, a to z kolei sprzyja powstawaniu cellulitu.

Aktywność fizyczna odgrywa zatem niebagatelną rolę w likwidowaniu skórki pomarańczowej. Ruch bowiem wpływa korzystnie na poprawę krążenia oraz metabolizmu. Ćwiczenia są więc dobrym sposobem na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz eliminowanie grudek i nierówności – objawów cellulitu.

Żeby aktywność fizyczna przyniosła efekty, warto ćwiczyć trzy razy w tygodniu po  40-60 minut. W ten sposób przyczynimy się do skutecznego zwalczania cellulitu.

Jakie znaczenie mają kremy w walce z cellulitem?

Jeżeli pojawią się pierwsze oznaki cellulitu, kobiety w pierwszej kolejności sięgają po dostępne na rynku kremy na cellulit. Jest to dość dobre rozwiązanie pod warunkiem, że taki specyfik zawiera w swoim składzie odpowiednie substancje, a jednocześnie stosujemy także inne metody walki ze skórką pomarańczową.

W skutecznych kremach na cellulit powinny znaleźć się takie substancje, które jednocześnie będą przyspieszały proces spalania tkanki tłuszczowej (kofeina, L-karnityna, wyciąg z kakaowca i guarany), pobudzały krążenie (wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, wyciąg z bluszcza, wyciąg z nostrzyka), uszczelniały i wzmacniały naczynia krwionośne i limfatyczne (ekstrakt z arniki, wyciąg z rutyny).

Kto jest narażony na powstawanie cellulitu?

Cellulit jest typowo kobiecą przypadłością. Rzadko kiedy pojawia się u mężczyzn. Trzeba jednak wiedzieć, że skórka pomarańczowa, choć dotyczy większości kobiet, nie pojawia się u wszystkich pań.

Na cellulit najbardziej narażone są kobiety, u których dochodzi do zawirowań hormonalnych związanych ze zbyt wysoką produkcją estrogenów. Na cellulit najbardziej podatne są więc młode dziewczyny w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży, kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję bądź stosują hormonalną terapię zastępczą.

Dość często cellulit pojawia się u kobiet, które mają genetyczne predyspozycje do tego defektu.

5,2 k

Comments are closed.