Zapobiegnij cellulitowi zanim będzie za późno

Cellulit to defekt skóry, który dotyka większość kobiet. Statystyki wskazują, że nawet 90% pań boryka się ze skórką pomarańczową. Twoja skóra nadal jest gładka? Nie chcesz dołączyć do grona kobiet, które od miesięcy zmagają się ze skórką pomarańczową, bardzo często bezskutecznie? Zrób wszystko, by zapobiec cellulitowi zanim będzie za późno! Od czego zacząć akcję profilaktyczną?

Czy to tylko hormony?

Estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe uważa się za jedną z najważniejszych przyczyn skórki pomarańczowej. Naukowcy podkreślają, że hormony te przyczyniają się do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych. To skutkuje powstawaniem obrzęków, które wywołują uciskanie komórek tłuszczowych. Do tego dochodzi utrudniony przepływ krwi i limfy, co powoduje gorsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. W rezultacie komórki tłuszczowe znacznie powiększają swoją objętość, a skóra staje się nierówna i pełna grudek.

Trzeba jednak wiedzieć, że choć hormony to główna przyczyna cellulitu, istnieją dodatkowe czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia skórki pomarańczowej. Tłumaczy to sytuację, w której nie wszystkie młode dziewczyny w okresie dojrzewania, czy kobiet zażywające tabletki antykoncepcyjne czy panie w ciąży, borykają się ze skórką pomarańczową. Muszą zatem istnieć inne czynniki, które będą zwiększały prawdopodobieństwo pojawienia się cellulitu.

Do takich czynników zalicza się między innymi dietę oraz brak aktywności fizycznej. Niewłaściwy sposób odżywiania się jest nie tylko przyczyną dodatkowych kilogramów, ale także zatrzymaniem wody w organizmie (nadmiar soli). Natomiast siedzący tryb życia zaburza krążenie oraz spowalnia proces spalania tkanki tłuszczowej.

Zapobieganie cellulitowi w 3 krokach

Warto wiedzieć, że wcale nie jest trudno zapobiec cellulitowi. Dużo gorzej jest się z nim uporać, gdy skórka pomarańczowa już się pojawi. Tak naprawdę trzeba pamiętać tylko o trzech czynnościach. Po pierwsze trzeba zmienić swój sposób odżywiania. Po drugie do codzienności należy włączyć aktywność fizyczną. Po trzecie należy stosować zabiegi pielęgnacyjne, które zapewnią skórze zdrowy wygląd i elastyczność.

Krok 1 – dieta

Akcja profilaktyczna skierowana przeciwko cellulitowi obejmuje przede wszystkim zmianę swoich złych nawyków żywieniowych. Nie chodzi jednak o to, by stosować drastyczne diety odchudzające. Chodzi wyłącznie o modyfikację swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, które spożywane na dłuższą metę, nie mają korzystnego wpływu na wygląd naszej skóry.

Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie soli. Jej nadmiar powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co sprzyja obrzękom. Wówczas już krok będzie dzielił nas od cellulitu. Warto zrezygnować z wypijania kilku filiżanek kawy dziennie. A to dlatego, że kofeina zawarta w kawie przyczynia się do pobudzenia apetytu oraz wyzwala kortyzol – hormon stresu sprzyjający odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha (na kawę powinny zatem uważać przede wszystkim te panie, które mają tendencję do tworzenia się oponki – u takich kobiet o cellulit na brzuchu wcale nie jest trudno).

W diecie nie powinny znaleźć się również słodycze oraz fast-foody. Choć są to smaczne produkty, to mimo wszystko sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, tym razem nie tylko na brzuchu, ale i na innych częściach ciała.

Jeżeli chcemy skutecznie zapobiec cellulitowi, należy pamiętać by w diecie nie zabrakło produktów pełnoziarnistych. Stanowią one bogate źródło błonnika. Ten z kolei przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit oraz przyspieszenia procesów przemiany materii.

Krok 2 – aktywność fizyczna

Jeżeli chcemy zapobiec cellulitowi, należy jak najszybciej zacząć się ruszać. Najmilej widziana jest systematyczna aktywność. Na szczęście nie ma konkretnych wytycznych, co do rodzaju ćwiczeń. Każda forma wysiłku fizycznego jest mile widziana. Można zatem wy brać taki rodzaj sportu, który będzie sprawiał nam największą przyjemność. Polecana jest jazda na rowerze, pływanie (także aqua aerobic), jogging. Możemy także zdecydować się na energiczne marsze.

Krok 3 – pielęgnacja ciała

Zapobieganie cellultowi będzie jeszcze bardziej skuteczne, gdy będziemy właściwie pielęgnować swoje ciało. Warto stosować kosmetyki, które dobrze natłuszczają i nawilżają skórę. W akcji profilaktycznej wcale nie muszą być to typowe kremy na cellulit, aczkolwiek i takie specyfiki skórze nie zaszkodzą. Zawierają one bowiem szereg dobroczynnych substancji, które pomagają utrzymać skórze elastyczność i sprężystość.

Poza kremami warto stosować regularne masaże. Masowanie skóry przyczynia się do pobudzenia krążenia, a ponadto wpływa na uelastycznienie skóry.

W ramach pielęgnacji ciała, raz na jakiś czas warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego, by tak skorzystać z dobroczynnych zabiegów.

4,8 k

Comments are closed.