Cellulit w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Podczas ciąży w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian, w tym zmian hormonalnych, które mogą mieć związek z powstawaniem bądź nasileniem cellulitu. Nie oznacza to jednak, że musimy godzić się na jego występowanie. Wystarczy przedsięwziąć odpowiednie środki, by się uporać z tym nieestetycznym defektem. Ale od czego zacząć?

Dlaczego ciąża sprzyja cellulitowi?

Cellulit bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Dzieje się tak, dlatego, że w ciągu dochodzi do powstania przewagi estrogenu nad progesteronem. Jego nadmiar  związany jest z koniecznością odpowiedniego przygotowania skóry do rozciągnięcia, by między innymi zapobiec rozstępom (co i tak nie zawsze się udaje). Jednak warto pamiętać, że wzmożona ilość powstających estrogenów to wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Wzrost tychże hormonów płciowych odpowiada również za zatrzymanie wody w organizmie. W rezultacie dochodzi do powstawania obrzęków, które uciskają komórki tłuszczowe, zaburzając w ten sposób mikrokrążenie. Na skutek braku tlenu, odpowiedniej ilości składników odżywczych w komórkach tłuszczowych zaczynają gromadzić się substancje toksyczne. W efekcie komórki powiększają swoją objętość, co objawia się występowaniem cellulitu.

Cellulit – jak sobie z nim poradzić?

Niestety nie jesteśmy w stanie zapobiec nadmiarowi estrogenów. Ich wzmożone wydzielanie jest bowiem czymś naturalnym, szczególnie w okresie ciąży. Na szczęście można podjąć odpowiednie kroki, by skutecznie przeciwdziałać cellulitowi, a po porodzie pozbyć się go na zawsze.

Przede wszystkim warto postawić na ruch. Kilkanaście minut aktywności fizycznej to doskonały sposób na poprawę krążenia, a tym samym dotlenienie, ukrwienie oraz odżywienie komórek tłuszczowych. Ponadto umiarkowany wysiłek fizyczny pozwala na wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, co zapobiega gromadzeniu się substancji toksycznych. Natomiast pracujące mięśnie pomagają limfie pozbyć się zalegającej wody i toksyn, co poskutkuje zmniejszaniu się grudek i nierówności cellulitowych.

Jeżeli chcemy skutecznie przeciwdziałać skórce pomarańczowej, warto pamiętać o systematyczności. Najlepiej ćwiczyć co drugi dzień przez co najmniej 40 minut. Oczywiście nie wszystkie ćwiczenia w ciąży są wskazane. Jeżeli nie czujemy się dobrze, wówczas wystarczy energiczny spacer lub nordic walking. Z cellulitem trzeba walczyć dzień po dniu, ponieważ defekt ten również powstaje stopniowo.

Warto pamiętać także o dobroczynnym działaniu masażu. Masowanie skóry przyczynia się do poprawy krążenia. Najlepiej czynność tę połączyć z aplikowaniem specjalnych specyfików. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać wyłącznie kosmetyki antycellulitowe przeznaczone dla kobiet w ciąży. Wówczas będziemy mieć pewność, że zawarte w nich substancje nie zaszkodzą płodowi. Najlepiej sprawdzą się olejki naturalne  (zawierające między innymi trawę cytrynową, tarninę). Dobrze sprawdzi się również oliwka kosmetyczna.

W walce z cellulitem ważna jest nie tylko „zewnętrzna”, ale i „wewnętrzna” redukcja skórki pomarańczowej. Dlatego też trzeba pamiętać, by odżywiać się zdrowo. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty spożywcze, które stanowią bogate źródło witaminy C oraz rutyny – są to substancje, które przyczyniają się do uszczelnienia naczynek. W diecie nie powinno zabraknąć sporej dawki owoców i witamin, które są źródłem nie tylko witamin i minerałów, ale cennego błonnika, który spowalnia procesy wchłaniania tłuszczu. Z codziennego menu należy wykluczyć wszelkie zachcianki: fast-foody i słodycze. Warto także ograniczyć spożywanie soli, która przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie (sprzyja więc cellulitowi wodnemu).

Nie należy zapominać o tym, by dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wody. Dobrze jest pić około 2 litry wody dziennie. Dzięki temu wypłuczemy z organizmu wszystkie toksyny, zmniejszając tym samym obrzęki i cellulit wodny. Nie należy się obawiać, że picie wody spowoduje nasilenie skórki pomarańczowej. Cellulit wodny powstaje na skutek zaburzeń funkcjonowania układu limfatycznego spowodowanych brakiem ruchu, słabym krążeniem oraz zawirowaniami hormonalnymi.

Czy to pomoże?

Aktywność fizyczna, połączona z masażami, stosowaniem antycellulitowych kremów oraz prawidłowa dieta – to metody walki, które powinny poradzić sobie ze skórką pomarańczową. Wymagana jest jednak systematyczność. Tylko wtedy uda się pokonać cellulit. Metody te nie są jednak gwarancją, że po porodzie skórka pomarańczowa zupełnie zniknie. Jeżeli nieestetyczne grudki i nierówności pozostały, wówczas można zdecydować się na profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną kurację, warto dowiedzieć się, czy jednym z przeciwwskazań do zabiegu nie jest karmienie piersią. Jeśli nie, wówczas bez żadnych obaw można poddać się antycellulitowej kuracji. Trzeba jednak pamiętać, że by kuracja przyniosła efekt, należy wykonać całą serię, a nie zakończyć na dwóch czy trzech zabiegach.

5,0 k

Comments are closed.