Wpływ antykoncepcji na powstawanie cellulitu

Wiele się mówi na temat cellulitu, podając kolejne czynniki wpływające na jego powstawanie. Wiele się słyszy na temat czynników hormonalnych, które mają niebagatelny wpływ na tworzenie się grudek i nierówności świadczących o skórce pomarańczowej. Okazuje się, że wśród wielu kobiet, które borykają się z cellulitem, skórka pomarańczowa pojawia się na skutek zażywania środków antykoncepcyjnych. Czy faktycznie antykoncepcja ma wpływ na powstawanie cellulitu? Czy przypadłość spowodowaną hormonami można skutecznie zwalczyć?

Powstawanie cellulitu a hormony

Wszystkie panie na pewno mają świadomość, że zawirowania hormonalne sprzyjają powstawaniu cellulitowi. Wzmożona ilość estrogenów oddziałuje na naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Skutkuje to zwiększeniem ich przepuszczalności, a to z kolei sprzyja powstawaniu obrzęków. W rezultacie dochodzi do uciskania komórek tłuszczowych oraz do zaburzenia mikrokrążenia. Komórki tłuszczowe nie są zatem dobrze odżywione i dotlenione. Zaczynają więc powiększać swoją objętość, wypełniając się substancjami tłuszczowymi. Doprowadza to do powstawania nierówności i grudek – słowem cellulitu.

Poziom estrogenów w kobiecym organizmie wzrasta nie tylko podczas ciąży, ale również podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Jeżeli antykoncepcja nie jest prawidłowo dobrana, wówczas może przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie, sprzyjając cellulitowi wodnemu. Jest to wysoce prawdopodobne, szczególnie w przypadku zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Sposoby zwalczania cellulitu

Na szczęście żadna pani nie jest skazana na cellulit spowodowany doustną antykoncepcją. Bez żadnego wysiłku nie będzie jednak można się z nim uporać. Choć wydawać by się mogło, że samo odstawienie tabletek pomoże, nie jest to do końca prawdą. Cellulit jest dość wymagającym przeciwnikiem, który wymaga walki na kilku frontach. Poza odstawieniem tabletek (bądź zamianą na inne metody antykoncepcyjne), koniecznością jest podjęcie działań, które poradzą sobie z wyeliminowaniem objawów cellulitu – nieestetycznych grudek i nierówności.

W pierwszej kolejności należy zacząć ćwiczyć. Nic nie działa na cellulit tak, jak działa jakikolwiek wysiłek fizyczny. Wystarczy, że będziemy systematycznie (to znaczy co najmniej 2 razy w tygodniu) ćwiczyć przez ok. 40-50 minut dziennie, by zauważyć efekty. Ruch przyczynia się bowiem nie tylko do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim do pobudzenia krążenia. Stymulowanie prawidłowego przepływu krwi oraz limfy jest niezwykle ważne, ponieważ daje możliwość lepszego odżywienia oraz dotlenienia komórek tłuszczowych.

W walce z cellulitem spowodowanym stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja ciała. Bardzo pomocne mogą okazać się masaże. Regularne masowanie skóry przyczynia się do poprawy krążenia oraz kondycji skóry. Masaż gwarantuje lepsze dotlenienie, ukrwienie oraz odżywienie komórek, zapobiegając gromadzeniu się zbędnych produktów przemiany materii. Masować można rękami, sizalową rękawicą, a nawet naprzemiennymi strumieniami wody (raz ciepłym, raz zimnym).

Nie należy zapominać o tym, by stosować kosmetyki na cellulit, które dostępne są na rynku kosmetycznym. Dobre specyfiki antycellulitowe zadziałają korzystnie na skórę, wpływając na poprawę jej kondycji. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na ich skład. Dobre kremy na cellulit powinny zawierać w swoim składzie między innymi: wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, wyciąg z nostrzyka, ekstrakt z arniki czy bluszczu. Substancje te przyczyniają się przede wszystkim do poprawy krążenia oraz wzmocnienia kruchych naczyń krwionośnych i limfatycznych.

W walce z cellulitem pomocne mogą okazać się również zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to dość kosztowne rozwiązanie. Warto mieć świadomość, że jednorazowy zabieg na cellulit nie jest w stanie zwalczyć skórki pomarańczowej. Jeżeli już podejmiemy decyzję odnośnie skorzystania z profesjonalnych kuracji, warto zdecydować się na mezoterapię bezigłową (igłową), zabieg z bańkami chińskimi, jonoforezę czy endermologię. Są to zabiegi, które – jeśli wykonuje się je systematycznie – pozwalają na uzyskanie zadowalających rezultatów.

4,3 k

2 komentarze to “Wpływ antykoncepcji na powstawanie cellulitu”

  1. 1

    Ach ten cellulit…Gdyby tak mógł szybko zniknąć…:) Dla mnie niezastąpiona jest kawa. Pozwala likwidować pomarańczową skórkę szybko i skutecznie!

  2. 2
    admin

    Tak, tak – kawa jest niezwykle skuteczna, ale tylko w postaci peelingu. Picie kawy daje niestety efekt odwrotny, a szkoda 🙂