Fakty na temat cellulitu

O mitach związanych z cellulitem wiele się pisze. A to dlatego, że skórka pomarańczowa jest dość powszechnym problemem, z jakim przychodzi się zmagać sporej, bo niemalże 90-procentowanej grupie kobiet. Panie, które borykają się z cellulitem wierzą niemalże w każde słowo, bo zrobią wszystko, by pozbyć się tego uporczywego problemu. Są też i takie panie, które już w nic nie wierzą, bowiem wypróbowały już tysiące sposobów, bezskutecznie. Jakie są więc fakty? Czy faktycznie można się go pozbyć? Czy wystarczy tylko jedna metoda walki?

Cellulit to nie tylko geny

Wiele się mówi o  tym, że powstawanie cellulitu ma związek z genetyką. Jest to oczywiście prawda. Trzeba jednak mieć świadomość, że za pojawienie się skórki pomarańczowej nie odpowiada jedynie genetyka. Oczywiście, kobiety, które w rodzinie miały przypadku cellulitu są bardziej narażone na jego powstawanie. Nie jest to jednak z góry określone. Warto pamiętać, że skórka pomarańczowa nie pojawia się z nikąd. Istnieje wiele czynników, które – gdy się pojawią – mogą odpowiadać za powstawanie cellulitu. Zalicza się do nich między innymi: zawirowania hormonalne (związane z wydzielaniem się dużej ilości estrogenów czy kortyzolu), siedzący tryb życia oraz niewłaściwy sposób odżywiania się.

To by tłumaczyło, dlaczego niektóre kobiety są bardzo podatne na cellulit i nie mogą się go pozbyć, a inne nie mają go wcale, bądź potrafią uporać się z nim dość szybko.

Cellulit występuje u osób szczupłych

Z czym kojarzy się najczęściej skórka pomarańczowa? Dla wielu osób cellulit jednoznacznie kojarzy się wyłącznie z osobami z nadwagą czy otyłością. W końcu to komórki tłuszczowe powiększają swoją objętość, co objawia się nierównościami i grudkami. Trzeba jednak mieć świadomość, że poza cellulitem lipidowym, istnieje jeszcze cellulit wodny. I to właśnie on jest charakterystyczny dla kobiet szczupłych. Jego powstawanie wiąże się przede wszystkim z zatrzymaniem wody w organizmie oraz zaburzeniami krążenia. Na skutek tego dochodzi do powstawania obrzęków, które uciskają komórki tłuszczowe (każda kobieta je posiada, nawet ta najbardziej szczupła). Na skutek słabego odżywienia, dotlenienia i ukrwienia dochodzi do wypełniania się komórek substancjami toksycznymi, co daje nierówności na powierzchni skóry.

By zwalczyć cellulit trzeba działać na kilku płaszczyznach

Najczęściej popełnianym błędem w walce z cellulitem, jest obranie tylko jednego kierunku. Decydujemy się albo tylko na kremy, albo tylko na aktywność fizyczną. Niewiele jest kobiet, które są świadome tego, że tylko wielokierunkowe działanie ma szansę odnieść skutek. Jeżeli skupimy się wyłącznie na stosowaniu kremów antycellulitowych – nawet tych najdroższych, albo też będziemy codziennie ćwiczyć po kilka godzin dziennie, nie zwalczymy cellulitu. Bardzo ważne jest to, by likwidować nie tylko objawy, ale i przyczyny skórki pomarańczowej.

Dlatego też, jeżeli zależy nam na tym, by pozbyć się cellulitu, koniecznością jest zarówno zmiana nawyków żywieniowych (wyeliminowanie soli, ograniczenie słodyczy, kawy, tłustych i wysokokalorycznych potraw), zwiększona aktywność fizyczna (wysiłek co drugi dzień, trwający 40-60 minut) oraz odpowiednia pielęgnacja ciała (podstawą są kosmetyki na cellulit).

Wahania wagi mogą wpłynąć na powstawanie skórki pomarańczowej

Warto wiedzieć, że na powstawanie cellulitu, poza niewłaściwym odżywianiem się, zmniejszoną aktywnością fizyczną czy brakiem pielęgnacji ciała, mogą mieć wpływ wahania masy ciała. Gdy szybko przybieramy na wadze albo chudniemy, bądź odwrotnie – chudniemy, a potem dochodzi do pojawienia się efektu jo-jo, wówczas dochodzi do utraty elastyczności skóry. Jest ona wówczas bardziej podatna na powstawanie cellulitu (także i rozstępów). Dlatego też, jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się skórki pomarańczowej, nie należy drastycznie się odchudzać, by uniknąć efektu jo-jo i cellulitu.

Należy zatem regularnie kontrolować swoją masę ciała i dbać o to, by skóra była zawsze jędrna i elastyczna. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności i całego tego zamieszania ze skórką pomarańczową.

Można zapobiec cellulitowi

Nie każda kobieta ma cellulit. Te panie, które jeszcze do tej pory nie miały z nim styczności, mogą nazywać się szczęściarami. Biorąc pod uwagę statystki, ze skórką pomarańczową boryka się około 90% kobiet. Pozostałe nie mogą być jednak całkowicie „bezpieczne”. Cellulit może zaatakować w każdej chwili. Ale wystarczy zastosować się do pewnych zaleceń, by mu zapobiec. Co prawda nie jest to łatwe szczególnie wtedy, gdy kobieta ma skłonność do skórki pomarańczowej.

Warto zadbać o aktywność fizyczną oraz właściwą dietę. Wskazane są również masaże, które przyczyniają się do pobudzenia krążenia oraz ujędrnienia i uelastycznienia skóry. Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, wówczas warto dużo wcześniej zacząć stosować kosmetyki antycellulitowe. Zawierają w swoim składzie dobroczynne substancje, które pobudzają krążenie, uszczelniają naczynia limfatyczne i krwionośne, przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej. Dzięki temu zapobiegamy nie tylko objawom, ale przede wszystkim przyczynom cellulitu.

5,1 k

Comments are closed.