Cellulit cellulitowi nierówny

Cellulit jest dość powszechnym problemem, z którym zmagają się kobiety w różnym wieku. Skórka pomarańczowa może zaatakować nie tylko starsze kobiety, ale również nastolatki, które w okresie dojrzewania mają do czynienia z zawirowaniami hormonalnymi. Warto jednak wiedzieć, że cellulit cellulitowi nie jest równy. Można wyróżnić kilka jego rodzajów, biorąc pod uwagę wiele czynników.

Jak zatem określić, z jakim cellulitem mamy do czynienia? Czy w związku z tym różne będą metody walki z tą nieestetyczną przypadłością, która większości kobiet spędza sen z powiek?

Cellulit a twardość skóry

Jednym z kryteriów, według którego można rozróżnić cellulit, jest twardość skóry. Zgodnie z tym kobiety mogą mieć do czynienia z cellulitem obrzękowym, cellulitem twardym bądź cellulitem wiotkim.

Cellulit wiotki to cellulit, który zaliczany jest do najcięższych odmian skórki pomarańczowej. Na szczęście dotyka kobiety bardzo rzadko. Skóra kobiet borykających się z cellulitem wiotkim jest cienka, bardzo blada. Doskwiera im ból nóg oraz opuchlizna kończyn.

Cellulit twardy występuje najczęściej. Widoczny jest wyłącznie podczas szczypania oraz uciskania skóry. Z tego rodzaju skórką pomarańczową najczęściej borykają się kobiety młode oraz te, które prowadzą aktywny tryb życia. Warto jednak mieć świadomość, że tego rodzaju cellulit, jeśli nie jest w żaden sposób leczony (chociażby za pomocą kosmetyków antycellulitowych czy domowych masaży), wówczas może przekształcić się w cellulit wiotki.

Cellulit obrzękowy – jak sama nazwa wskazuje – spowodowany jest obrzękami. To, co jest dla niego charakterystyczne to to, iż łączy w sobie cechy zarówno cellulitu wiotkiego, jak i cellulitu twardego.

Cellulit a fazy rozwojowe

Wśród podziału skórki pomarańczowej można wyróżnić także podział uwzględniający fazy rozwojowe cellulitu.

Fazę pierwszą można rozpoznać po tym, że skóra jest gładka zarówno podczas stania jak i leżenia. Grudki i nierówności zaczynają się pojawiać dopiero po ściśnięciu skóry. Taki widok jest rezultatem zastoju krwi żylnej oraz wzrostem przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Faza druga objawia się występowaniem nierówności podczas leżenia i stania. Przypominają one swoim wyglądem skórkę pomarańczową – stąd określenie cellulitu. Jeżeli zaś ujmiemy fałd skóry, będzie można wyczuć guzki. Dla fazy drugiej charakterystyczny jest także obrzęk.

Faza trzecia to faza, podczas której dochodzi do zwiększenia widoczności grudek i nierówności skóry zarówno podczas leżenia, jak i stania. Grudki i nierówności widoczne są jeszcze bardziej, gdy napniemy mięśnie. Wówczas mamy do czynienia z tak zwanym samoistnym objawie cellulitu.

Charakterystyczna dla fazy czwartej jest tzw. skóra leopardzia. Objawia się ona występowaniem na powierzchni skóry guzków oraz grudek. W fazie czwartej mamy do czynienia z nasiloną patologią. Obejmuje ona nie tylko komórki tłuszczowe, ale również tkankę łączną oraz naczynia żylne.

W fazie piątej mamy do czynienia z licznymi i dużymi guzami, nierzadko powodującymi ból. Jest to najbardziej zaawansowana postać cellulitu.

Cellulit a sposób powstawania

Kolejnym z kryteriów podziału jest sposób powstawania skórki pomarańczowej. Ze względu na ten podział możemy wyróżnić cellulit wodny, cellulit lipidowy oraz cellulit cyrkulacyjny.

Cellulit wodny jest charakterystyczny przede wszystkim dla kobiet szczupłych. Spowodowany jest zaburzeniami w przepływie krwi oraz limfy wewnątrz tkanek. Na powstawanie cellulitu wodnego mają wpływ również zawirowania hormonalne. Powstawanie grudek i nierówności tego rodzaju związane jest także z siedzącym trybem życia oraz niewłaściwą dietą.

Cellulit lipidowy typowy jest przede wszystkim dla osób z nadwagą bądź otyłością. Spowodowany jest gromadzeniem się kwasów tłuszczowych w tkankach. Powstają z nich trój glicerydy, które – jeśli nie zostaną rozłożone i wydalone (z powodu zaburzeń krążenia), kumulują się w komórkach, doprowadzając do powstawania guzków wyczuwalnych przy dotyku skóry. Ściskanie miejsc objętych cellulitem lipidowym wiąże się z bólem, ponieważ komórki tłuszczowe uciskają zakończenia nerwowe.

Biorąc pod uwagę sposób powstawania, można wyróżnić także cellulit cyrkulacyjny. Stanowi on połączenie cech charakterystycznych dla cellulitu wodnego i cellulitu lipidowego.

Rodzaj cellulitu a sposoby redukcji

Warto wiedzieć, że walka z cellulitem będzie różnić się, w zależności od tego, z jakim rodzajem skórki pomarańczowej mamy do czynienia. W wielu przypadkach kobiety są w stanie samodzielnie ocenić rodzaj cellulitu bądź stan jego zaawansowania. Jeżeli jednak jest to trudne w ocenie, warto wybrać się do dermatologa. Specjalista fachowym „okiem” i za pomocą specjalistycznej temperatury oceni postać skórki pomarańczowej i podpowie, w jaki sposób można z nim walczyć.

4,8 k

Comments are closed.