Zmiana nawyków żywieniowych – czy to wystarczy, by pokonać cellulit?

Skórka pomarańczowa to niezwykle nieestetyczna przypadłość, z którą przychodzi borykać się większości kobiet. Choć uważa się, że cellulit jest sprowokowany huśtawką hormonów płciowych (głównie estrogenów), okazuje się że niemałe znaczenie w powstawaniu tego defektu mają nasze nawyki żywieniowe. Zła dieta powoduje, że tkanka łączna jest osłabiona i bardziej narażona na powstawanie obrzęków. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydawać by się mogła zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Abstrahując już od tego, czy byłybyśmy w stanie wytrwać w postanowieniach, trzeba zadać sobie pytanie, czy zmiana złych nawyków żywieniowych, które doprowadziły do powstania cellulitu wystarczy, by całkowicie zlikwidować skórkę pomarańczową.

Zła dieta w powstawaniu cellulitu

Jak już wyżej wspomniałam, działanie estrogenów powodujących zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych to jedno. Innym czynnikiem wpływającym na powstawanie skórki pomarańczowej jest niewłaściwy sposób odżywiania się. Okazuje się, że skórce pomarańczowej sprzyja dieta prowadząca do zaparć. Dodatkowo tkankę łączną osłabia brak równowagi między produktami kwasowymi a zasadowymi. Doprowadza to w konsekwencji do zwłóknienia tkanki łącznej i znacznego pogłębienia się cellulitu.

Z czego należy zrezygnować, by zlikwidować cellulit?

Od razu zaznaczę, że wcale nie chodzi mi o to, by pozbyć się cellulitu za pomocą drastycznej diety. Trzeba bowiem pamiętać, że nie chodzi tutaj wyłącznie o pozbycie się zbędnych kilogramów. Wszystkie kobiety dotknięte cellulitem muszą pamiętać, że i osoby szczupłe oraz osoby z tendencją do nagłych wahań masy ciała narażone są na powstawanie skórki pomarańczowej.

Przez zdrową dietę rozumiem taki sposób odżywiania się, który będzie eliminował czynniki sprzyjające powstawaniu skórki pomarańczowej.

Jeśli chcemy zlikwidować cellulit w pierwszej kolejności, należy wyeliminować z codziennego jadłospisu sól. Jest to istotne, ponieważ sól ma właściwości polegające na zatrzymywaniu wody w organizmie. W rezultacie dochodzi do powstawania obrzęków, które mogą uciskać komórki tłuszczowe, wpływając na powstawanie grudek oraz nierówności.

Jeżeli chcemy wyeliminować cellulit, na pewno w codziennym jadłospisie nie powinny znaleźć się słodycze oraz fast-foody. Są to produkty, które dostarczają zbędnych kalorii, sprzyjając przybywaniu dodatkowych kilogramów.

Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować również kawę. Wypijanie zbyt dużej ilości, powoduje wydzielanie się kortyzolu. To zaś sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej szczególnie na brzuchu. Ponadto kawa wzmaga apetyt.

Co jeść, by pozbyć się cellulitu?

Jak powinna zatem wyglądać dieta, która pozwoli wyeliminować skórkę pomarańczową? Przede wszystkim należy wzbogacić swój codzienny jadłospis w produkty pełnoziarniste. Te zaś eliminują zaparcia, polepszając perystaltykę jelit. W menu powinny znaleźć się także owoce i warzywa. Polecane są chude mięsa, nabiał i przetwory mleczne oraz ryby.

Chcąc zlikwidować cellulit, trzeba pamiętać, by codzienne menu dostarczało odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych.

Niemałe znaczenie ma również wypijanie sporej ilości płynów. Ponieważ powstawanie cellulitu związane jest z gorszym odpływem zbędnych produktów przemiany materii, istotne jest by ułatwić organizmowi to zadanie. Nie należy się bać, że ta woda zostanie zatrzymana w organizmie. Sól zatrzymuje bowiem płyny ustrojowe, a nie wodę, którą spożywamy.

Zdrowa dieta – czy to wystarczy?

Zdrowa dieta jest niezwykle ważna jeśli chodzi o walkę z cellulitem. A to dlatego, że niewłaściwy sposób odżywiania się jest jedną z przyczyn powstawania skórki pomarańczowej. A jak wiadomo – najlepsze efekty przynosi eliminowanie nie objawów, lecz przyczyn właśnie.

Właściwy sposób odżywiania się ma zatem ogromne znaczenie w walce z cellulitem. Ale trzeba pamiętać, że żadnych zaskakujących rezultatów nie osiągniemy, jeśli tylko na właściwym sposobie odżywiania się poprzestaniemy. Jeśli chcemy skutecznie zlikwidować cellulit, trzeba działać na wielu płaszczyznach jednocześnie. Oznacza to więc, że poza dietą trzeba zastosować inne metody.

Niemałe znaczenie w walce ze skórką pomarańczową ma aktywność fizyczna. A to dlatego, że brak ruchu, podobnie jak złe żywieniowe przyzwyczajenia, stanowią przyczynę skórki pomarańczowej. Warto ćwiczyć, ponieważ w ten sposób przyczynimy się do poprawy metabolizmu, szybszego spalania tłuszczu oraz usprawnienia krążenia.

Warto również sięgać po antycellulitowe kosmetyki. W związku z tym, że takie preparaty zawierają w swoim składzie dobroczynne substancje, które przyczyniają się do likwidacji skórki pomarańczowej. Takie kremy na cellulit przyczyniają się do usprawnienia krążenia, wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz spalania tłuszczu. Trzeba jednak pamiętać o tym, by specyfiki stosować systematycznie – najlepiej dwa razy dziennie.

Podsumowanie

Zmiana nawyków żywieniowych jest potrzebna, by pokonać cellulit. Trzeba jednak pamiętać, że sama dieta nie wystarczy. Należy wzmocnić jej działanie, poprzez stosowanie dodatkowych sposobów. Tylko w ten sposób mamy szansę całkowicie zlikwidować skórkę pomarańczową.

Comments are closed.