Na czym polega wielokierunkowa walka z cellulitem?

Wiele się mówi o tym, że redukcja cellulitu jest możliwa. Ale by tego doświadczyć na własnej skórze, trzeba przede wszystkim działać wielokierunkowo. Nie każdy jednak wie, na czym takie działanie polega. Postaram się więc wyjaśnić, co to znaczy walka ze skórką pomarańczową na kilku płaszczyznach i odpowiem na pytanie, dlaczego jest ona tak istotna.

Słowo o przyczynach cellulitu

By móc zrozumieć istotę działania wielokierunkowego, które – jak się okazuje – jest konieczne w walce ze skórką pomarańczową, trzeba w pierwszej kolejności poznać przyczyny cellulitu. Świadomość tego, skąd się ten defekt bierze, pomoże odpowiedzieć na pytanie o zasadność wielokierunkowe działania w walce z cellulitem.

Główną przyczyną powstawania defektu spowodowanego osłabieniem tkanki łącznej są estrogeny. Zawirowania hormonalne prowadzą do rozszczelnienia naczyń włosowatych, co powoduje powstawanie obrzęków. Te zaś odpowiadają za uciskanie pobliskich komórek, w tym komórek tłuszczowych, co prowadzi do powiększania się ich objętości (między innymi na skutek zaburzenia krążenia). W efekcie na skórze pojawiają się grudki i nierówności, czyli cellulit.

Przyczyną powstawania skórki pomarańczowej jest również codzienna dieta, która sprzyja zaparciom. Źle się odżywiamy, jemy nieregularnie, a spożywanie posiłków odbywa się w pośpiechu. To rzutuje na spowolnienie przemiany materii, w efekcie czego organizm nie jest sprawnie oczyszczany z toksyn.

W powstawaniu cellulitu bierze również udział brak aktywności fizycznej. Brak ruchu to nie tylko zastane mięśnie, ale również zaburzenia krążenia (szczególnie jeśli wykonujemy siedzącą pracę), dodatkowe kilogramy, spowolniony metabolizm.

Walka z cellulitem na kilku płaszczyznach

To, że likwidacja cellulitu będzie efektywna tylko wtedy, gdy będziemy działać na kilku frontach jednocześnie, już wiemy. Ale na czym ma ona polegać?

Zmiana diety – po pierwsze

Jeśli chcemy skutecznie zwalczyć cellulit, trzeba rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Jak już wyżej wspomniałam, to właśnie dieta jest jedną z przyczyn – zaraz po estrogenach – związanych z pojawieniem się skórki pomarańczowej. Gdy wraz z pożywieniem nie dostarczamy odpowiednich witamin i składników mineralnych, a niedobory powodują że skóra traci elastyczność i jest bardziej podatna na powstawanie skórki pomarańczowej.

Ale jak się okazuje, nie tylko o brak jędrności tutaj chodzi. Zwykle zjadamy same „śmieciowe” produkty, które przyczyniają się nie tylko do pojawienia się zbędnych kilogramów.

Jeśli chcemy pokonać cellulit trzeba bezwzględnie wyeliminować wszelkie fast-foody będące źródłem soli. Ta zaś nie jest polecana, bowiem przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie (stąd się bierze między innymi cellulit wodny). Nie są wskazane również słodycze oraz kawa.

W jadłospisie powinny pojawić się natomiast owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby, woda.

Aktywność fizyczna – po drugie

Drugim kierunkiem naszych działań powinna być aktywność fizyczna. Ruch przyczynia się nie tylko do szybszego spalenia tłuszczu, ale także usprawnia krążenie oraz przyspiesza metabolizm.

W walce z cellulitem, jeśli chodzi o rodzaj aktywności, właściwie nie ma szczególnych wytycznych. Najważniejsze jest to, by ćwiczyć systematycznie, a nie sporadycznie, a czas trwania ćwiczeń powinien oscylować w granicach 40-60 minut.

Z własnego doświadczenia wiem, że dobre efekty przynosi aerobik oraz jazda na rowerze. Jeśli jednak ktoś nie preferuje tego rodzaju ćwiczeń, może równie dobrze pływać czy uprawiać jogging.

Kosmetyki i zabiegi – po trzecie

Nie należy zapominać także o dobroczynnych właściwościach kosmetyków oraz zabiegów. I one są bowiem elementem składowym wielokierunkowego działania walki ze skórką pomarańczową.

O ile bowiem aktywność fizyczna jest w stanie usprawnić krążenie, o tyle kosmetyki oraz zabiegi będą w stanie nie tylko poprawić mikrocyrkulację, ale również wzmocnić kruche ściany naczyń włosowatych, w ten sposób przyczyniając się do zmniejszenia przepuszczalności.

Jeśli chodzi o kosmetyki na cellulit, należy wybierać takie specyfiki, które mają odpowiedni skład. Ważne są substancje pobudzające krążenie, uszczelniające naczynia oraz przyspieszające spalanie tłuszczu. Jednak walka za pomocą kremów nie powinna ograniczać się wyłącznie do wybrania odpowiedniego składu. Ważne jest systematyczne ich aplikowanie, połączone z masażami. Rozgrzanie skóry jeszcze przed nałożeniem preparatu, przyczynia się do zwiększenia wchłaniania dobroczynnych substancji.

Także i zabiegi powinny być stosowane systematycznie. Choć najczęściej ich działanie polega na zastosowaniu innowacyjnych technik (jak chociażby laserowe usuwanie cellulitu), nie należy jednak łudzić się, że jednorazowy zabieg przyniesie widoczne efekty. W większości przypadków, by całkowicie zredukować skórkę pomarańczową, trzeba wykonać serię 10-20 zabiegów w regularnych odstępach czasu.

Podsumowanie

Z powyższego wynika, że wielokierunkowe działanie polecane do walki z cellulitem to nic innego jak podjęcie kilka znanych wszystkim metod jednocześnie. Działając nie tylko na objawy, ale również na przyczyny, można osiągnąć zaskakujące – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – efekty.

Comments are closed.