Kąpiel sposobem na cellulit?

Narzekanie na cellulit wydaje się nie mieć końca. Biorąc pod uwagę fakt, że walka ze skórką pomarańczową wcale nie jest łatwa, nie ma się czemu dziwić. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że  cellulit sam z siebie nie zniknie. Potrzeba naszego działania, by uporać się z tym nieestetycznym defektem. Wiadomo, że większość z nas nie ma ochoty na ćwiczenia czy stosowanie diety. Trzeba jednak pamiętać, że jest to podstawą do tego, by zlikwidować cellulit. Na szczęście raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na relaks w wannie. Ale pod warunkiem, gdy do wody dodamy kilka specyfików o dobroczynnych właściwościach.

Przed kąpielą

Do redukcji cellulitu przydaje się domowy specyfik  przygotowany na bazie aromatycznych olejków. By przygotować taki preparat należy połączyć ze sobą około 20 ml oleju migdałowego (alternatywnie: olej z orzechów laskowych, olej z jojoby, oliwa z oliwek) i po kilka kropli: olejku z jałowca, olejku lawendowego, olejku cytrynowego. Tak przygotowany preparat należy nałożyć na miejsca objęte skórką pomarańczową, a następnie – dla wzmocnienia efektu – owinąć folią spożywczą. Po upływie około 20 minut preparat należy zmyć (ciepłym strumieniem wody).

Zwalcz cellulit w wannie

Choć wydawać by się mogło, że walka z cellulitem w wannie nie jest możliwa, okazuje się że to naprawdę działa. Trzeba jednak pamiętać, by woda nie była zbyt gorąca – to po pierwsze. Jej temperatura nie powinna przekroczyć 39o Celsjusza. Po drugie – należy do kąpieli dodać aromatyczne olejki, które mogą przyczynić się do redukcji skórki pomarańczowej.

Wśród olejków do kąpieli nie powinno zabraknąć między innymi olejku lawendowego. A to dlatego, że jego działanie – wykorzystywane w kosmetyce – powodują zmianę struktury warstwy rogowej naskórka. Oznacza to, że warstwa ta zwiększa swoją przepuszczalność, co ma wpływ na dużo lepsze wchłanianie przez skórę dobroczynnych substancji zawartych w kosmetykach antycellulitowych.

Poza dodatkiem olejków eterycznych, warto postawić na ziołowe mieszanki – kąpiele z dodatkiem naparów. Na cellulit szczególnie polecany jest napar z liści bluszczu bądź arniki górskiej. Bluszcz odpowiada za usprawnienie krążenia krwi. Arnika zaś wpływa na wzmocnienie oraz uszczelnienie kruchych naczyń włosowatych.

Nie można nie wspomnieć o odwarach z kory kasztanowca zwyczajnego, który działa przeciwzapalnie, i który znajduje się w wielu kremach antycellulitowych. Odwar ze skrzypu polnego  również może przyczynić się do likwidacji cellulitu, a to dlatego, że przeciwdziała nieprawidłowościom związanymi z układem krążenia. Usprawnia przepływ krwi oraz uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, co powoduje, że wyciąg ze skrzypu polnego może być skuteczną bronią w walce ze skórką pomarańczową.

Warto również postawić na sól do kąpieli. Najlepiej sprawdzi się ta z Morza Martwego, która stanowić cenne źródło minerałów – składników odżywczych przyczyniających się do poprawy kondycji skóry oraz jej ujędrnienia.

Po kąpieli

Trzeba pamiętać, że nie tylko kąpiele, ale również pielęgnacja ciała po kąpieli jest istotna w walce ze skórką pomarańczową. Dlatego też po wyjściu z wanny należy swojemu ciału poświęcić jeszcze nieco czasu.

Warto postawić na masaż. Wiadomo bowiem, że masowanie skóry, szczególnie rozgrzanej przyczynia się do usprawnienia krążenia oraz jeszcze bardziej zwiększa wchłanianie dobroczynnych substancji zawartych w kosmetykach. Do masażu warto wykorzystać specjalną szczotkę albo rękawicę sizalową. Ważne jest zachowanie odpowiedniego kierunku masowania. Zaczynamy od samego dołu – uda masujemy od dołu do góry, brzuch zaś w prawo. Ruchy podczas masowania powinny być koliste.

Można zafundować sobie również masaż szczypankowy. Powinien być on jednak wykonany bardzo delikatnie, bowiem cienka skóra może być podatna na tworzenie się siniaków. Taki masaż sprawia, że grudki tłuszczu ulegają rozbiciu. Jeśli chcemy ujrzeć zadowalające efekty, musicie poświęcić temu 5-10 minut.

Decydując się na likwidację cellulitu w wannie, nie można zapominać o stosowaniu odpowiednich kremów. W końcu po to dodajemy olejek lawendowy, by wzmocnić skuteczność działania takich specyfików. Nadal obowiązuje zasada, że w kosmetykach powinny znaleźć się substancje, które wspomagają redukcję cellulitu. Dlatego tak istotne jest to, jaki skład ma dany preparat. Dobrze sprawdzą się olejki oraz kremy zawierające między innymi: wyciąg z centella asiatica, wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, kofeinę, teofilinę, wyciąg z bluszczu, ekstrakt z arniki, ekstrakt z alg morskich.

Podsumowanie

Wylegiwanie się w wannie z wodą, do której dodałyśmy olejki aromaterapeutyczne czy napary ziołowe może przynieść oczekiwane efekty. Pod warunkiem, że kąpiel nie będzie trwała dłużej niż 20 minut, bowiem dłuższy relaks w wodzie nie działa korzystnie na skórę. Trzeba jednocześnie pamiętać, że kąpiel nie jest w stanie zastąpić odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Relaks w wannie należy potraktować jako zabieg dodatkowy, który wspomaga walkę ze cellulitem.

Comments are closed.