Stres a powstawanie cellulitu

kobietaMówi się, że to przede wszystkim estrogeny są przyczyną cellulitu. Jest to prawdą, biorąc pod uwagę fakt, że ze skórką pomarańczową borykają się te kobiety, których dotyczą zawirowania hormonalne. Trzeba mieć jednak świadomość, że choć hormony są główną przyczyną defektu tkanki łącznej, to istnieje wiele czynników, które mogą dodatkowo sprzyjać cellulitowi. I uważa się, że jednym z takich czynników jest stres. Zdziwione?

Stres zajadamy

Są kobiety, które odnoszą wrażenie, że stres stał się ich nieodłącznym towarzyszem. Właściwie nie ma się czemu dziwić, bo dzisiejsze czasy to przede wszystkim życie w pośpiechu, branie na siebie zbyt dużą ilość obowiązków, oczekiwania związane z idealnym wyglądem i stylem życia. Ponieważ doba jest dla kobiet zwykle za krótka, nie udaje się zrobić wszystkiego. A jeśli się udaje, jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. To, że współczesny świat wymaga od kobiet pełnej mobilizacji pod każdym względem powoduje, że płacimy za to wysoką cenę. Jest to nie tylko zdrowie, ale również i nienaganny wygląd, na którym tak bardzo nam zależy.

Co więc robimy? Staramy się radzić sobie jakoś ze stresem. Są kobiety, które – w chwili przedłużających się i stale powtarzających się sytuacji stresowych – sięgają po papierosy, nadużywają alkoholu. Ale są też i takie, które nadmiernie się objadają. Jedzenie daje ukojenie, poprawia nastrój – ale tylko na chwilę. Gdy tylko spoglądamy na swoje ciał, gdy widzimy cellulit, szybko się dołujemy i koło się zamyka. Znów jesteśmy w stresie, bo wszystko wychodzi nie tak, jakbyśmy chciały.

Gdy pojawia się stres

Gdy pojawia się stres, wówczas nasz organizm znajduje się w pełnej gotowości do walki z wrogiem. W efekcie dochodzi do zwiększenia się wydzielania różnych hormonów. Jednym z nich jest kortyzol – uważany za hormon stresu. Przyczynia się on przede wszystkim do odkładania tłuszczu w okolicach brzucha, a to właśnie w tym miejscu bardzo często pojawia się skórka pomarańczowa. Jest to związane z tym, że podczas stresu – zwykle zostaje zahamowany apetyt. Dlatego też, kortyzol odpowiada za aktywowanie zgromadzonego niegdyś w tkance tłuszczu, który stanowi źródło energii. Gdy emocje opadną i stres się zmniejszy, wówczas organizm domaga się wyrównania ubytku w tkance tłuszczowej, w efekcie czego pochłaniamy zbyt duże ilości jedzenia, które są źródłem niepotrzebnego tłuszczu.

Jak walczyć ze stresem?

Jeśli chcemy złagodzić stres, warto postawić przede wszystkim na aktywność fizyczną. Regularnie wykonywane ćwiczenia przyczynią się do rozładowania negatywnego napięcia. W efekcie będziesz mieć nie tylko bardziej elastyczną i sprężystą skórę, ale również odprężysz się i zrelaksujesz. Dzięki aktywności fizycznej – jako że pobudza krążenie oraz przyspiesza spalanie tłuszczu – pozbędziesz się także nieestetycznego defektu, jakim jest cellulit. Pamiętaj, że ruch nie tylko łagodzi napięcie, ale również wyzwala te hormony, które mogą wprowadzić cię w nastrój euforii.

Jeśli chcesz pokonać stres, a jednocześnie zwalczyć jego negatywne skutki cellulit i dodatkowe kilogramy – odżywiaj się zdrowo. Jest to ważne bowiem zajadanie stresu jest podwójnie szkodliwe. Nie dość, że tak naprawdę objadanie się nie przynosi oczekiwanych efektów, to dodatkowo zwykle sięgamy po takie produkty, które są stresogenne. Dlatego też w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim te produkty, które zawierają witaminę B6 (banany, wątróbka, ryby), tryptofan (orzechy, ryż), magnez (pełnoziarniste pieczywo, kakao, orzechy).

Jak pokonać cellulit?

Choć uda się nam skutecznie pokonać stres, cellulit pozostanie. Dlatego też koniecznie trzeba sięgnąć po dodatkowe metody walki ze skórką pomarańczową. Dieta i aktywność fizyczna oczywiście pozostaje bez zmian, bowiem to jedne ze sposobów skutecznej likwidacji defektu. Jednak nie należy zapominać o dobroczynnym działaniu kosmetyków.

By zlikwidować cellulit, należy wybierać takie specyfiki, które będą w swoim składzie zawierały odpowiednie substancje. Chodzi o to, by usprawniały krążenie i odpływ limfy oraz przyspieszały proces spalania tłuszczu. Ważne jest również wzmocnienie oraz zwiększenie uszczelnienia kruchych ścian naczyń włosowatych.

Warto pamiętać, że walka z cellulitem możliwa jest wtedy, gdy celujemy dokładnie w przyczyny skórki pomarańczowej, a nie tylko jej objawy. Dlatego też podstawą jest oczywiście wyeliminowanie stresu.

Comments are closed.