Cellulit to nie choroba – dowiedz się, jak go pokonać

Szacuje się, że ze skórką pomarańczową zmaga się nawet 85% kobiet na całym świecie. Jest to wynik zatrważający. Na szczęście cellulit nie jest chorobą, lecz jedynie defektem, który sprawia, że panie mają obniżoną samoocenę, unikają zakładania letnich sukienek oraz paradowania w skąpych strojach kąpielowych. Ponieważ cellulit nie jest chorobą, jego niezwalczanie nie ma właściwie żadnych działań niepożądanych, wpływających na pogorszenie stanu naszego zdrowia. Mimo wszystko, chociażby dla lepszego naszego samopoczucia, warto poznać skuteczne sposoby pozwalające na pozbycie się tego defektu.

Skąd ten cellulit?

Powstawanie cellulitu zwykle związane jest z gromadzeniem się substancji toksycznych – zbędnych produktów przemiany materii w podskórnej tkance tłuszczowej. To zaś doprowadza do powstawania obrzęków, które odpowiadają za nierówności i grudki pojawiające się na powierzchni skóry – a więc za cellulit.

Przyczyn cellulitu zwykle upatruje się w niewłaściwych nawykach żywieniowych. Nie da się ukryć, że w naszym jadłospisie przeważają przede wszystkim posiłki, które stanowią źródło tłuszczów oraz węglowodanów. W dostarczanych produktach nie brakuje również konserwantów, substancji wpływających na gospodarkę hormonalną, soli. Ubogie są natomiast w składniki odżywcze: minerały oraz witaminy. W efekcie takiego sposobu odżywiania się dochodzi do gromadzenia się nadmiaru tłuszczu, który lokalizuje się w komórkach tłuszczowych, co powoduje ich przerost.

Okazuje się, że powstawanie cellulitu ma również związek z niedostarczaniem odpowiedniej ilości płynów. Zwykle sięgamy po wysokosłodzone napoje gazowe i soki w kartonach, zupełnie pomijając wodę. Tłumaczymy to tym, że woda jest przyczyną obrzęków. Tymczasem warto pamiętać, że to nie tą wodę wiąże sól, tworząc obrzęki, lecz płyny ustrojowe. Woda zaś (gazowana lub niegazowana) przyczynia się do oczyszczenia organizmu z substancji toksycznych. Szczególnie zalecane jest wypijanie wody z dodatkiem soku z cytryny. Zawarta w nim witamina C jest silnych reduktorem tłuszczu.

Na powstawanie cellulitu wpływają również zaburzenia gospodarki hormonalnej. Takie działania zwykle mają miejsce u kobiet w ciąży, u kobiet zbliżających się do menopauzy, kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne. Nadmiar estrogenów odpowiada za zatrzymywanie płynów ustrojowych, co skutkuje obrzękami.

„Złote zasady” walki z cellulitem

Nie da się ukryć, że zapobieganie cellulitowi jest znacznie łatwiejsze. Jednak to nasza leniwość sprawia, że nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać problemowi, a po metody walki sięgamy wówczas, gdy „mleko się rozlało”. Na szczęście istnieją sposoby, by pokonać cellulit skutecznie. Trzeba jednak mieć świadomość, że likwidacja skórki pomarańczowej będzie dość wyczerpującym działaniem. Należy bowiem zmotywować się do działania i działać systematycznie, by osiągnąć oczekiwane efekty.

Decydując się na walkę ze skórką pomarańczową, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość naszej diety. Bardzo ważne jest, by zmienić negatywne nawyki żywieniowe. Podstawą jest wyeliminowanie produktów, które wpływają na zatrzymywanie płynów ustrojowych, powodując obrzęki (sól) oraz tych, które sprzyjają przerostowi komórek tłuszczowych.

W walce ze skórką pomarańczową ogromne znaczenie ma również aktywność fizyczna. Trzeba ćwiczyć – najlepiej 3 razy w tygodniu – po 40-60 minut, by ujrzeć zadowalające efekty. Należy pamiętać, że ruch to nie tylko szybsze spalanie tłuszczu oraz przyspieszenie metabolizmu. To także usprawnienie krążenia oraz zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry.

Chcesz pokonać cellulit skutecznie? O tym pamiętaj:

  • postaw na wodę (gazowaną lub niegazowaną), która wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn,
  • postaw na zieloną herbatę, która wspomaga metabolizm oraz działa oczyszczająco,
  • dostarczaj minerałów (cynk, selen, chrom, krzem), które wpływają na usuwanie substancji toksycznych oraz usprawniają metabolizm,
  • spożywaj oliwę z oliwek, winogron, nasion jabłek (jako dodatek do sałatek), które wpływają korzystnie na oczyszczenie organizmu oraz odpowiadają za usprawnienie krążenia,
  • łykaj nasiona lnu, które wykazują działanie oczyszczające przewód pokarmowy,
  • stosuj kosmetyki antycellulitowe zawierające odpowiednie składniki (wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, wyciąg z bluszczu, ekstrakt z głogu, ekstrakt z arniki, rutynę, kofeinę, L-karnitynę, ekstrakt z alg morskich, wyciąg z kasztanowca),
  • stosuj okłady błotne, okłady z soli, peeling kawowy, domowe zabiegi body-wrapping,
  • wspomagaj się zabiegami kosmetycznymi oraz kuracjami oferowanymi w gabinetach dermatologii estetycznej,
  • stosuj masaże z wykorzystaniem rękawicy sizalowej, szorstkiej gąbki lub myjki.

Podsumowanie

Skuteczna walka z cellulitem jest możliwa. Trzeba jednak mieć świadomość, że efekty, jakie przyniesie w dużej mierze zależą od nas samych. Ogromne znaczenie ma systematyczność w działaniu. Jeżeli nie będziemy regularnie stosować „złotych zasad walki z cellulitem”, efekty kuracji będą znikome.  Warto pamiętać, by nie ograniczać się wyłącznie do jednej metody, lecz działać w kilku kierunkach jednocześnie.

Comments are closed.