Cellulit – dlaczego powstaje na udach?

Z niepokojem patrzysz na swoje uda, których skóra coraz bardziej zaczyna przypominać skórkę pomarańczową? Zastanawiasz się, skąd u Ciebie ten defekt, i dlaczego akurat na udach się pojawił? Przecież jeszcze do niedawna miałaś gładkie ciało, pozbawione grudek i nierówności, a Ty tak lubisz odsłaniać swoje nogi… Oto krótkie vademecum dotyczące przyczyn powstawania skórki pomarańczowej. Jeśli je poznasz, dowiesz się, w jaki sposób zwalczyć cellulit.

Czy to cellulit?

Zastanawiasz się, czy pojawiające się na skórze grudki i nierówności to faktycznie cellulit? Szybko możesz się o tym przekonać, wykonując prosty test.

Ściśnij skórę, umieszczając jej niewielki fałd między kciukiem a palcem wskazującym. Jeżeli skóra staje się w tym miejscu pofałdowana i posiada zagłębienia to znak, że Twoje uda zaatakował już cellulit.

Musisz także mieć świadomość, że defekt ten (spowodowany osłabieniem tkanki łącznej) może występować w różnych stopniach zaawansowania. Każdy etap ma swoje charakterystyczne „punkty”, które pozwalają na trafne postawienie „diagnozy”.

Jeżeli skóra po ściśnięciu jest pełna nierówności i grudek, to znak, że cellulit znajduje się w początkowym stadium. Jeżeli grudkom towarzyszy obrzęk, defekt wszedł już w drugą fazę. Na trzecim etapie nierówności pojawiają się nie tylko po ściśnięciu skóry, ale również podczas napinania mięśni. Czwarta faza, tzw. skóra leopardzia objawia się występowaniem bruzd i guzków. W ostatniej fazie cellulit to grudki, które podczas dotyku są bolesne.

Jeżeli nie mamy pewności co do tego, która faza nas dotyczy (zwykle trudno rozróżnić pierwsze dwie fazy), warto zdecydować się na wizytę w gabinecie medycyny bądź dermatologii estetycznej. Podczas termografii uzyskuje się obraz zaburzeń krążenia w różnych miejscach skóry. To pozwala na faktyczną ocenę stopnia zaawansowania skórki pomarańczowej.

Skąd ten cellulit?

Powstawanie cellulitu związane jest z wieloma czynnikami. Warto jednak mieć świadomość, że umiejscowienie skórki pomarańczowej wcale nie jest przypadkowe. Trzeba pamiętać, że kobiece uda wykazują największą zdolność do gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Jednocześnie należy wiedzieć, że skórka pomarańczowa to głównie rezultat naszego trybu życia. Używki, niewłaściwa dieta (tutaj rozumiana jako sposób odżywiania się), minimalna (albo żadna) aktywność fizyczna – to czynniki, które w dużej mierze warunkują powstawanie skórki pomarańczowej.

Odpowiedzialne zawirowania hormonalne

Znaczny wkład w postawanie skórki pomarańczowej mają hormony. Biorąc pod uwagę fakt, że cellulit powstaje przede wszystkim u kobiet (panowie z tym defektem należą do rzadkości), zawirowania hormonalne dotyczą estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. Ich wzmożone wydzielanie odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest spowodowane zmniejszeniem napięcia żył. Następnie dochodzi do pojawienia się obrzęków, czego konsekwencją jest zaburzenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu limfatycznego oraz układu krążenia. Skóra staje się pofałdowana. Komórki tłuszczowe (na skutek niedostarczania odpowiednich składników odżywczych oraz nieusuwania zbędnych produktów przemiany materii) powiększają się. Dochodzi do gromadzenia się substancji tłuszczowych, które są początkiem zwłóknień tkanki łącznej, prowadząc do jej osłabienia.

Cellulit w genach zapisany

Warto mieć świadomość, że nie tylko estrogeny, ale również czynniki genetyczne mogą decydować o powstawaniu cellulitu. Wystarczy spojrzeć na mamę lub babcię, by przekonać się, czy borykają się z tą nieestetyczną przypadłością. Jeśli tak, wówczas prawdopodobieństwo, że i my podzielimy ich los jest ogromne. Jeśli nie, nie należy cieszyć się przedwcześnie. Czynniki genetyczne jeszcze o niczym nie świadczą. Istnieje bowiem jeszcze wiele innych czynników, które przyczyniają się do powstawania skórki pomarańczowej.

Sposób odżywiania się a cellulit

Na powstawanie cellulitu na udach wpływ ma również niewłaściwy sposób odżywiania się. Osłabienie tkanki łącznej spowodowane jest zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej. Tłuste dania, fast-foody oraz słodycze to nie tylko bomby kaloryczne, ale przede wszystkim sprzymierzeńcy skórki pomarańczowej.

Powstawaniu cellulitu sprzyjają również używki. Palenie papierosów, alkohol, a nawet kawa – to czynniki, które zalicza się do przyczyn defektu tkanki łącznej.

Aktywność fizyczna a cellulit

Zwykle nasz dzień wygląda następująco: jemy (w pracy), siedzimy (w pracy), jemy (w domu), siedzimy (w domu). Czy można dziwić się temu, że tłuszcz odkłada się w tkankach, na skutek nadwyżek energetycznych? Prowadzenie siedzącego trybu życia to kolejny czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu. Zastój ruchowy oraz brak ćwiczeń odpowiadają za zaburzenia krążenia. Dlatego też należy zacząć się ruszać. W ten sposób nie tylko poprawimy krążenie, ale również przyspieszymy spalanie tłuszczu. Jednocześnie przyczynimy się do zwiększenia elastyczności i jędrności skóry. Efektem tego będzie mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się skórki pomarańczowej w przyszłości.

Warto wiedzieć…

Trzeba mieć świadomość, ze cellulitowi na udach sprzyja jeszcze wiele innych czynników. Weźmy na przykład modne w ostatnich sezonach spodnie-rurki. Zbyt obcisłe zaburzają krążenie, co sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej.

Co więcej – uważa się, że depilacja gorącym woskiem może być jedną przyczyn cellulitu

Comments are closed.