Czynniki wpływające na powstawanie cellulitu

Chcesz skutecznie pokonać cellulit? Zastawiasz się, dlaczego – mimo usilnych starań – jeszcze ci się to nie udało? Pamiętaj, że nawet najlepsze metody walki ze skórką pomarańczową będą mało skuteczne, jeśli nie wyeliminujesz czynników, wpływających na powstawanie defektu. Wiesz już, że na cellulit wpływ mają zawirowania hormonalne. Ale czy to jedyna przyczyna cellulitu?

Cellulit zapisany w genach

Warto mieć świadomość, że powstawanie skórki pomarańczowej może być zapisane w genach. Skłonność do cellulitu dziedziczymy po przodkach. Jeśli więc w naszej rodzinie pojawiły się przypadki skórki pomarańczowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i  u nas przypadłość ta może wystąpić. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, ponieważ geny to nie jedyny czynnik odpowiadający za powstawanie przypadłości.

Z czego to wynika? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że w genach jest zapisana nasza predyspozycja do rozwoju niewydolności żylnej (związane jest to z zaburzeniami krążenia, co ma wpływ na powstawanie skórki pomarańczowej). Ponadto dziedziczny może być rozkład tkanki tłuszczowej oraz stan gotowości hormonalnych receptorów.

Warto także mieć świadomość, że powstawanie cellulitu uzależnione jest od rasy, co jest po części związane z genetyką. Skórka pomarańczowa najczęściej występuje u rasy białej. Zaś typ biologiczny warunkuje umiejscowienie defektu (przyjmuje się, że u kobiet nordyckich lub o typie anglosaskim cellulit pojawia się najczęściej na brzuchu, natomiast u kobiet latynoamerykańskich – skórka pomarańczowa pojawia się zwykle na biodrach).

Czynniki środowiskowe a powstawanie skórki pomarańczowej

Na powstawanie skórki pomarańczowej mają wpływ również czynniki środowiskowe. To zaś oznacza, że pojawienie się cellulitu zależy także od nas samych. Na co zatem trzeba uważać?

Przede wszystkim chodzi o złe nawyki żywieniowe. Okazuje się, że skórka pomarańczowa bardzo często powstaje w efekcie niewłaściwego sposobu odżywiania się.

Niemały wpływ ma nadmierne spożywanie soli, która odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie. To zaś prowadzi do obrzęków, które przyczyniają się do uciskania komórek tłuszczowych. Zła dieta to także nadmierne spożywanie „złych” węglowodanów oraz „złych” tłuszczów. Tego rodzaju składniki wpływają na gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Do czynników o charakterze środowiskowym zalicza się również prowadzenie siedzącego trybu życia. W dzisiejszych czasach właściwie nie jest to trudne, ponieważ większość z nas korzysta z wszelkich wygód: samochodów, wind, ruchomych schodów. Brak aktywności fizycznej powoduje natomiast zmniejszenie masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej, zwiotczenie mięśni (skóra staje się mniej elastyczna, co sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej), czy wreszcie – zmniejszenie wydolności pompy mięśniowej, która odpowiada za wspomaganie mechanizmu ruchu krwi w żyłach.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z czynników środowiskowych, wpływających na powstawanie skórki pomarańczowej, jest noszenie zbyt obcisłych ubrań. Tymczasem panie chętnie zakładają spodnie, tzw. rurki, nie mając w ogóle świadomości, że takim strojem zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się skórki pomarańczowej. Podobnie jest zresztą w przypadku noszenia butów na wysokim obcasie. Faktycznie szpilki mogą znacznie wyszczuplać nogi, ale co z tego, skoro uda szpeci nieestetyczna skórka pomarańczowa? Zgrozą jest noszenie zarówno szpilek, jak i spodni rurek, co zdarza się – niestety – bardzo często.

Do czynników środowiskowych, wpływających na powstawanie skórki pomarańczowej zalicza się również używki. Chodzi przede wszystkim o palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Jeśli chodzi o wyroby tytoniowe, warto mieć świadomość, że doprowadzają one do zaburzenia mikrokrążenia. Ponadto dochodzi do wyzwolenia wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Alkohol zaś, jako że jest bardzo kaloryczny, doprowadza do nasilenia się tworzenia tkanki tłuszczowej.

Niektóre leki mogą zapoczątkować cellulit

Masz cellulit, ponieważ może zażywasz niektóre leki? Okazuje się, że na liście czynników, wpływających na powstawanie skórki pomarańczowej znajduje się także przyjmowanie niektórych preparatów leczniczych.

Na powstawanie skórki pomarańczowej mają wpływ przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne. Tego rodzaju środki zwykle polegają na podwyższeniu poziomu estrogenów, a jak wiadomo – to właśnie te hormony odpowiadają za zmniejszenie szczelności naczyń krwionośnych, zapoczątkowując powstawanie skórki pomarańczowej.

Jak wykorzystać tę wiedzę?

Warto mieć świadomość, że taka wiedza nie jest tylko teorią. Mając takie informacje, można wykorzystać je do skutecznej walki ze skórką pomarańczową. Wystarczy bowiem wyeliminować wszystkie czynniki, z którymi możemy mieć do czynienia, a następnie zastosować praktykowane do tej pory sposoby na cellulit. Istnieje wówczas ogromne prawdopodobieństwo, że tym razem uda się pokonać skórkę pomarańczową skutecznie. Trzeba przy tym pamiętać o systematycznym działaniu.

Comments are closed.